Kdo má bazén, ten v něm chce mít teplou vodu. Ve studené se zvládne koupat jenom otužilec a bazén pak často leží ladem. Naštěstí existují způsoby, jak si bazénovou vodu ohřát přímo na zahradě.
Teplou vodu získáte z elektrického ohřevu, z tepelného čerpadla nebo ze solární energie. Sluneční teplo je přitom úplně nejvýhodnější. Aby ale nepražilo vniveč a bazén opravdu zahřívalo, musíte mít správné pomůcky a vědět, co s nimi.
Sluneční energie zahřeje i peněženku
Slunce svítí zadarmo a pomůcky, se kterými zužitkujete jeho paprsky, naštěstí nejsou nijak drahé. Stačí menší počáteční investice a celý provoz pak bude nejenom ekologický, ale také za hubičku.
Existují tři základní typy solárních zařízení: solární plachta, solární panel a solární pyramida.
1. Solární panel
Solární panel je to nejefektivnější solární ohřívadlo a vodu s ním ohřejete až o 6 °C. Panel jednoduše připojíte jedním koncem na výstup z vodního filtru, druhým koncem do bazénu.
Filtrační čerpadlo do panelu nahání studenou vodu z bazénu, ta se tu ohřeje, a pak se vrátí do bazénu teplá. Filtr je lepší mít pískový, kartušová filtrace většinou nemá dostatečný výkon a je pomalejší. Díky filtru získáte nejenom pohon pro vodu, ale navíc se panel nezanese nečistotami a řasami.
Na bazén o velikosti 20 m3 vám postačí panel velký 3 až 4 metry. Umístěte ho do 30° až 45° sklonu a tam, kde dobře svítí slunce. Nejvíce se voda ohřeje v době mezi polednem a třetí hodinou odpolední, v tu dobu je totiž slunce nejprudší. Doporučujeme, abyste bazén postavili na písek a na starý koberec, který zajistí dodatečnou tepelnou izolaci. U panelu umístěném na stojanu dávejte pozor na vítr, je lepší ho postavit do závětří.
2. Solární pyramida
Co vám ohřeje vodu, aby byla teplá jak na dovolené v Egyptě? Takzvaná solární pyramida.
Jde o černou hadici, která je stočená a ukrytá v plastovém obalu. Pyramida je menší a kompaktnější než panely, proto je méně účinnější. V procesu ale funguje stejně. Voda jde z bazénu skrze bazénový filtr a solární pyramidu.
Pyramidu tedy připojíte jednou hadicí k vodnímu filtru a druhou hadicí k bazénu. Čerpadlo, které je ve filtraci, načerpá chladnou vodu z bazénu a nažene ji do pyramidy. Tady se voda ohřeje a odteče zpět do bazénu.
Na bazén do 7 kubíků bude stačit jedna, u větších bazénů můžete spojit několik pyramid za sebou. Položte je tam, kde slunce pořádně svítí. Určitě je ale umístěte blízko bazénu a pod hladinu vody, abyste neoslabili výkon čerpadla a nedocházelo k zavzdušňování.
Náš tip: Podobně bude fungovat, pokud na pískové čerpadlo připojíte dlouhou (ideálně černou) hadici, kterou stočíte a vystavíte slunci. Oproti pyramidě ale může hadice na zahradě zavazet a tráva pod ní zežloutne. Také pozor, aby se někde neskřípla.
3. Solární plachta
Solární plachta je vhodný doplněk k panelu i k pyramidě. Sama vodu ohřívá také, ale není tak výkonná.
Plachta vypadá jako bublinková fólie a pomocí slunečního záření funguje jako tisíce malých lup. Navíc zabraňuje úniku tepla v noci, chrání vodu před znečištěním a zastavuje odpařování, takže snížíte náklady na spotřebu vody. A to se vyplatí.
Nevýhodou je, že plachtu musíte před koupáním sundat. Proto je tento způsob sice levný, ale zato náročnější na manipulaci.
Náš tip: Černá plachta ohřeje nejlépe.
>> Udržujte svůj bazén průzračně čistý s bazénovou chemií z MALL.cz.<<
Pár rad na závěr
K solárnímu panelu a k pyramidě si pořiďte ventil, se kterým vodu zastavíte, aby netekla do zařízení, ale zpátky do bazénu. To se vyplatí hlavně v noci a v ošklivém počasí, kdy se bazén zbytečně ochlazuje. Navíc získáte dobrou pojistku proti přehřátí vody.
Při nakupování solárních pomůcek dávejte pozor hlavně na to, aby zařízení odpovídalo množství vody, kterou máte v bazénu. Všechno důležité najdete ve specifikaci výrobků.
>> Vyberte své výhodné příslušenství pro ohřev bazénu na MALL.cz. <<
Jakou teplotu vody v bazénu upřednostňujete vy? Napište nám to do komentářů.