9 zajímavostí o letošních zimních olympijských hrách | Blog Mall.cz

9 zajímavostí o letošních zimních olympijských hrách

Největší svátek pro všechny fanynky a fanoušky zimních sportů se blíží. V pořadí XXIII. zimní olympijské hry startují už za pár dní. Olympijské zápolení potrvá přesně dva týdny – začne 9. února a skončí 25. Kde? V jihokorejském Pchjongčchangu. 

Jižní Korea má s pořádáním olympijských her zkušenosti. Už v roce 1988 hostila letní olympiádu. Po 30 letech si vyzkouší i tu zimní a stane se dějištěm závodění v 15 sportech, které čítají celkem na 102 disciplín. 

Protože se olympiáda blíží mílovými kroky, vybrali jsme 9 zajímavostí spojených s českou výpravou i těmi zahraničními. 

1. 85 členů v naší výpravě

Na olympiádu vyrazí celkem 85 českých sportovců. Téměř třetinu z nich tvoří hokejisté. Zajímavé je, že snowboardingu u nás vládnou ženy. Na olympiádě si zasoutěží rovnou 5.

V biatlonu je situace vyrovnaná. Na hrách se objeví 5 žen a 5 mužů. Češi se dále představí následujících disciplínách: akrobatické, alpské a běžecké lyžování, boby, saně, short track, krasobruslení a rychlobruslení, skoky na lyžích a severská kombinace.  

Čeští biatlonisté ve složení Ondřej Moravec, Michal Krčmář, Michal Šlesingr, Jaroslav Soukup, Adam Václavík, Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Jessica Jislová, Markéta Davidová a Veronika Zvařičová patří k adeptům na medaili.

2. 20 let od Nagana

Poslední únorovou neděli před 20 lety vstal český hokejový národ brzy, aby viděl finále hokejového olympijského turnaje. V zápase Česko - Rusko padl jediný gól, který vstřelil Petr Svoboda. Poprvé v historii měla NHL přestávku, aby mohli startovat ti nejlepší. Proto se Naganu přezdívá „Turnaj století“.

Největší úspěch českých hokejistů v čele s Dominikem Haškem, Jaromírem Jágrem, Vladimírem Růžičkou a trenérem Ivanem Hlinkou patří do zlaté éry českého hokeje.

3. Dvě české sportovkyně budou obhajovat medaili

Zlato dobyté před čtyřmi lety v Soči bude obhajovat rychlobruslařka Martina Sáblíková a snowboardcrossařka Eva Samková.

4. Ester Ledecká

Jako vůbec první zimní olympionik bude Ester Ledecká soutěžit ve dvou disciplínách – snowboardingu a alpském lyžování. Svými výkony fascinuje fandy zimních sportů po celém světě, a proto bude ostře sledovaným želízkem v českém ohni.

Na snowboardu se kromě Ester Ledecké představí také Eva Samková, Šárka Pančochová, Vendula Hopjáková a Kateřina Vojáčková.

5. Česká olympijská kolekce

Raškovka

Pro olympijské zlato ve skocích na lyžích si Jiří Raška doletěl v Grenoblu v roce 1968. Bez helmy, v čepici. Raškovka je vytvořená podle čapky legendárního skokana a hřát bude hlavy českých olympioniků i fanoušků. Nezapomeňte si také prohlédnout celou olympijskou kolekci.

Koupí Raškovky pomůžete sportovat dětem, které by si to jinak nemohli dovolit. 5 % procent ze zisku z každé prodané čepice rozdělí Česká olympijská nadace na sportovní aktivity dětem ze sociálně slabých rodin nebo dětských domovů.

Číslovky 100 připomínají 100 let od založení naší republiky

63 druhů oblečení pro muže i ženy provází motiv číslice 100, která odkazuje, že letos slavíme sto let od vzniku Československé republiky.

6. Kokosy na sněhu 2: nigerijské bobistky na zimní olympiádě

Ještě před startem si nigerijské bobistky Seun Adigun, Ngozi Onwumere a Akuoma Omeoga připíšou rovnou dvě prvenství. Jako první reprezentují na zimní olympiádě Nigérii a jsou vůbec první, kdo zastupuje africký kontinent v soutěži na bobech.

7. Rusko pod neutrální vlajkou

Hromadný doping ruských sportovců řízený nejvyššími kruhy vede k tomu, že Rusko bylo vyloučeno z olympijských klání. Ruští sportovci, kteří se dopingu neúčastnili, mohou startovat pod neutrální vlajkou.

8. Medaile a maskot

Olympijské medaile veřejnosti představil šéf organizačního výboru Lee Hee-Boe a veřejnosti sdělil, že předloha pro jejich vznik vychází z korejského písma Hangul.

Maskotem se stane postava z korejské lidové pohádky. Bílý tygr Suhorang (ve volném překladu ochranný tygr) bude symbolizovat sílu a důvěru.

9. Pchjongčchang objevený pro turisty

Server Lonely Planet zveřejnil informaci, že díky olympiádě se Jižní Korea a zejména pak Pchjongčchang stane jednou z nejnavštěvovanějších destinací pro rok 2018. Pokud chcete vidět olympiádu na vlastní oči, vstupenka na jednotlivé soutěže vás vyjde zhruba od 500 do 35 000 korun.

Pchjongčchang nese název města i celého okresu. Místo mezi horami, mořem a posvátnými chrámy bude letos patřit mezi turistická lákadla.

Budete fandit nebo dokonce na olympiádu vyrážíte? A už máte výbavu ze speciální olympijské kolekce? Podělte se s námi na Facebooku o své zážitky.