7 tipů jak překonat stud a konečně vyrazit do fitka | Blog Mall.cz

7 tipů jak překonat stud a konečně vyrazit do fitka

Stydíte se jít do posilovny, protože máte nadváhu, chybí vám kondice anebo nevíte, jak si se všemi těmi stroji poradit? Nenechte si své snahy o dodržení letošního předsevzetí zmařit. Máme pro vás 7 tipů, díky kterým překonáte stud a hladce zapadnete i mezi ostřílené fitnessáky.

1. Zaplaťte si několik lekcí s trenérem

Abyste se ve fitku nepotáceli jako sloni v porcelánu, zajděte nejdřív aspoň na pár lekcí s trenérem. Sice si trošku připlatíte, ale pod vedením kouče se naučíte, jak s jednotlivými posilovacími stroji zacházet i jak správně cvičit. Díky tomu si například neublížíte špatným držením těla při zvedání činek.

Navíc získáte potřebné sebevědomí, abyste po několika trénincích vyrazili do fitka bez obav i sami.

2. Choďte cvičit s přáteli

Stydět se aspoň ve dvou je vždy snesitelnější, než když jste v tom bez parťáka. Buď si s sebou vezměte kamarády, kteří jsou stejní začátečníci jako vy, anebo naopak někoho zkušenějšího, kdo vás fitkem provede a ukáže vám, co a jak. Můžete si také zaplatit trenéra spolu, cena bude výhodnější.

Pokud s vámi kamarád nebo kamarádka nechce za protažením svalů vyrazit, zeptejte se své drahé polovičky.

3. Cvičte v tom, v čem se cítíte dobře

Do fitka vážně nemusíte v obtaženém oblečku, který září neonovými barvami. Oblečte si, co je vám pohodlné. Držte se ale několika rad::

  • Zapomeňte na bavlnu. Propocené tričko by se na vás lepilo a každá kapka potu by byla vidět.
  • Ideální materiál je polyester, který rychle odvádí pot a vy se tak vyhnete skvrnám v podpaží a na zádech.

Abyste se měli do čeho utřít, nezapomeňte si vzít malý ručník nebo potítka.

Náš tip: Do fitka je ideální vzít si fitness tričko s průstřihy na zádech. Skvěle větrá, takže si nebudete připadat tak propocení, a hlavně na něm pot nebude vidět.

Nové slušivé oblečení a obutí vám nejen zvýší sebevědomí, ale částečně bude působit i jako pojistka, že u cvičení skutečně vydržíte. Nemusíte hned kupovat špičkové fitness vybavení, ale i tak vás bude něco stát.

Ve fitku se určitě zapotíte. Vyhněte se proto bavlněným tričkům, abyste se necítili trapně, že je na nich vidět váš pot.

4. Najděte si větší fitko

Čím větší fitness centrum, tím anonymnější prostředí. V takové tělocvičně se snadno „ ztratíte”, abyste si v klidu zacvičili v zapadlém koutku, aniž by vás někdo rušil.

5. Nejdřív si zlepšete kondici

Pokud kvůli svým rudnoucím líčkům a hekání při třetí sklapovačce nechcete cvičit ani před trenérem, zkuste nejdřív skupinové hodiny. Vyberte si kardio lekce (třeba cvičení na trampolínkách), kde získáte kondici a ve fitku se už pak tolik nezadýcháte.

6. Začněte cvičit doma

Když jsou na vás i skupinové lekce příliš, začněte s cvičením doma. Na Youtube najdete spoustu videí českých i zahraničních trenérů a trenérek, kteří radí, jak na zpevnění břicha či zadečku. Stačí vám k tomu:

Do fitness centra se vydejte, až se na to budete cítit. Ale možná vás cvičení doma chytne natolik, že žádné fitko už ani nebude třeba.

Náš tip: Pokud potřebujete sledovat pokrok, aby vás cvičení bavilo, pořiďte si monitorovací náramek, který vám řekne, kolik kalorií jste za den spálili i jak se zlepšujete.

V menších fitcentrech dávají trenéři i soukromé lekce. Jsou však dost drahé.

7. Zkuste soukromé lekce

Pokud vás chytá panická hrůza z toho, že byste měli jít do fitka (ať už sami, s kamarády nebo trenérem), počáteční stud překonáte na soukromých lekcích.

Jestli vám žádná z rad na odbourání nervozity z fitka nepomohla, stejně se nevzdávejte myšlenky na pohyb. Vyzkoušejte třeba příjemný jogging, který rozběhá i začátečníky nebo si přečtěte, jak shodit kila i při sezení u televize.

Napište nám do komentářů, jak jste se poprali se studem ve fitku vy.