6 kroků k profesionálně uklizené dílně | Blog Mall.cz

6 kroků k profesionálně uklizené dílně

Když hledáte 10 minut kleště a mezitím ztratíte všechny hřebíky, moc si nezakutíte. Přečtěte si, jak uděláte v dílně inventuru a hlavně jak tam udržíte pořádek po celý rok.

Dílna je pro každého kutila posvátným místem. Tu si ji dovybaví novou sadou šroubováků, tu zase bruskou na dřevo. Jenže postupem času se nářadí hromadí a dílna přetéká věcmi, které třeba ani nepoužíváte. Zorganizujte si dílnu krok za krokem. Jen tak v ní pak vždycky najdete to, co hledáte:

1. Všechno ze stolu pryč

Nejdůležitější částí dílny je ponk. Pracovní stůl nezahlcujte zbytečnostmi. Připevněte na něj svěrák, ale zbytek desky nechte volný. Nechcete se přece před každou prací zdržovat odklízením nepotřebného haraburdí.

Pokud při odklízení věcí narazíte třeba na starou krabici nářadí, všechny kousky vyndejte jeden po druhém a pořádně je prohlédněte. Nefunkční a zrezivělé pomocníky nemá cenu schovávat. Pokud už dosloužily, šup s nimi do koše.

V uklizené dílně se vám bude mnohem lépe pracovat. • 

2. Zmagnetizujte nářadí

Pořiďte si magnetickou lištu a pověste ji na zeď u pracovní plochy – dobře poslouží i ta určená do kuchyně nebo koupelny. Šroubovák, klíče, pilník… všechno, co nejčastěji používáte tak budete mít vždy po ruce. A zároveň vám na stole nebude nic překážet.

3. Dejte dílně řád

Máte-li za sebou proces třídění, už vám zbylo jen to, co skutečně potřebujete. Kam s tím? Do skříně. Zapomeňte ale na využití staré šatní skříně nebo komody. Ty do dílny nepatří. Nejsou tolik bytelné a moc přehlednosti by dílně nedodaly.

Sáhněte raději po regálu – některé jsou speciálně přizpůsobené pro kutilské účely a snadno do nich umístíte i kanystry, větší přístroje nebo kbelíky na vodu.

Každé nářadí musí mít v dílně se pevně dané místo. • 

4. Využijte každý centimetr místa

Zvlášť pokud jste s prostorem trochu na štíru, snažte se využít každý kousek volného prostoru. K dostání jsou i praktické závěsné skříně a desky na zeď, které vám místo ušetří. Doplňte je zásuvkami, háčky nebo poličkami – podle toho, co se vám hodí.

Náš tip: Jestli nechcete za úložný systém utrácet, vyrobte si ho sami. Stačí najít dřevěnou desku a přitlouct do ní hřebíky tak, aby se do ní daly nástroje zavěsit.

>> Závěsné organizéry na nářadí i šroubky najdete na MALL.CZ. <<

5. Rozdělujte a třiďte

Nezapomínejte ani na drobnější věci, jako jsou šroubky, hřebíčky, a matičky. Právě ty vás dokážou mnohdy potrápit ze všeho nejvíc. V hromadě neroztříděných šroubků můžete ten pravý hledat třeba hodinu.

Najděte si čas a rozdělte je podle druhu i velikostí. Pak je vsypte do speciálních zásobníků nebo organizéru. Vyrábí se přehrazené na jednotlivé oddíly, kde vždycky najdete přesně to, co hledáte. Navíc jsou průhledné, takže nebudete tápat, kam sáhnout. A pokud přece, můžete si nakonec označit jednotlivé zásuvky štítky a popsat je.

Zásobníky na hřebíčky ale vyrobíte i z domácích zásob. Stačí posbírat staré jídelní krabičky nebo schovávat kelímky od jogurtů. Podobně poslouží i pet láhev – odstřihnutím spodní části vytvoříte praktickou misku, ze které se vám už šroubky ani matičky neztratí.

Pořiďte si praktické organizéry, které udrží šroubky i hřebíky rozdělené podle velikostí. • 

6. Buďte vždy připravení

Zbytek věcí uložte do boxu na nářadí. Metry, pásky nebo lepidla mějte pohromadě. Zvláštní krabici si zařiďte i na ochranné pomůcky, jako jsou rukavice nebo brýle.

A jestli často opravujete různé věci po domě nebo dokonce sem tam vypomáháte s opravou sousedovi, šikne se vám i přenosná taška nebo kufřík na nářadí. Mějte ho jako kutilskou první pomoc a nezapomeňte si do něj dát:

  • kleště,
  • šoubováky,
  • pilku,
  • klíče,
  • kladivo,
  • vrtačku
  • a vodováhu.

Když se navíc vybavíte pracovní vestou nebo kalhotami s hodně kapsami, už nikdy nezapomenete tužku ani metr. V kapsách totiž máte ty nejdůležitější nástroje vždy v pohotovosti a nic vás nepřekvapí.

Při organizaci dílny jsme se inspirovali učením japonské specialistky na úklid Marie Kondo. S její metodou KonMari vnesete řád a pořádek do všech částí domu. Stačí mít na paměti 3 jednoduché kroky:

  1. Všechny věci vyskládejte ven a protřiďte je.
  2. Vyhoďte všechno, co vám nepřináší radost nebo co už nepoužíváte.
  3. Tomu, co zbude, najděte pevně dané místo.

A aby vám nic neuniklo, sledujte nás na sociálních sítích – jsme na Facebooku, Instagramu i na YouTube.