1. Začněte s dlouhými procházkami
Pes odjakživa chodil se svým pánem ven na dlouhý lov. Dneska psi celý den leží na polštáři nebo bloumají po zahradě a čekají, až přijde pán, aby šli na procházku. Mnohdy na to ale není moc času, tak musí stačit 20 minut.
Poznáváte se v tom? Udělejte podobným situacím přítrž. Na rychlé rodinné radě se pobavte, jak jste na tom s časem, a vytvořte si jednoduchý plán – například:
- pondělí – děti
- úterý – táta
- středa – děti
- čtvrtek – máma
- pátek – táta
Ujasníte si, kdy musíte být dlouho v práci nebo ve škole a kdy naopak máte čas na vycházku se psem. Za pořádnou procházku třeba i na dvě hodiny vám bude váš pes neskonale vděčný – a o víkendu si můžete vyrazit na společný celodenní výlet.
2. Zkuste psí sporty
Možná si rádi zahrajete squash, hokej či volejbal, ale věděli jste, že svoje sporty mají i psi? Vyřádí se při nich a pořádně zabaví svoje nohy i hlavu. Zkuste třeba:
- Dogdancing neboli tanec se psem – pes pod vaším vedením cvičí na hudbu. K oblíbeným cvikům patří slalom mezi nohama, panáčkování nebo válení sudů.
- Dogracing – závod psů na trati s překážkami. Běhají ho čistokrevní psi i voříšci a učí se pomocí návnady.
- Flyball – pes vyrazí na trať, kde překonává překážky, chytí míček a aportuje vám ho. Flyball se běhá v týmech, takže postupně musí trasu zvládnout 4 psi z družstva.
- Dogfrisbee – pes chytá ve vzduchu frisbee, které mu házíte.Existuje více pravidel, například rozdělíte hřiště do 5 zón a získáte více bodů, když pes chytí talíř ve vzdálenější zóně.
- Coursing – pes běhá v mírně svažitém terénu, zdolává překážky a musí ulovit kořist taženou navijákem.
Výhodou psích sportů je to, že si váš mazlík unaví tělo i hlavu a pořádně se proběhne s ostatními psi.
3. Vyrazte na kolo
I když má váš pes za sebou kurzy socializace s ostatními psy a spoustu pokusů o slušné chování v jejich přítomnosti, nemusí být vždycky milovník psí společnosti. Vyrazte si spolu jen sami dva na kolo. Zatímco jedete na kole a pes běží vedle vás, nezapomínejte na:
- Vhodné tempo. Pes se sice může zbláznit radostí z běhu, ale neumí poznat, kdy je přehřátý a už nemůže.
- Ideální trasu. Zvolte polní cestu nebo lesní pěšinky, nejezděte se psem na silnici.
Pro běh vedle kola naučte psa ty správné povely. Analogií povelu „k noze” je „ke kolu” a hodí se také, když pes rozumí povelu „pomalu”.
4. Zaběhejte si společně
Máte ve svém okolí někoho, kdo sportu příliš neholdoval, ale postupem času se vypracoval na dobrého běžce? Se psy je to právě tak. Pokud váš pes nejraději leží celý den pod pohovkou a má pár kilo navíc, nemůžete ho zčistajasna vyhnat na 10kilometrový běh.
Ať už vás k běhu motivuje cokoliv, třeba touha zhubnout a cítit se lépe, pro psa je to vždycky zábava. Běhá, aby měl radost. Proto ho berte na různé trasy a nebojte se přizvat i kamarády se psem – udělat mu běhání pestřejší a zábavnější.
5. Aportujte
Psi obvykle milují, když jim házíte míček, hračku nebo třeba klacek. Horší to je, když vám mají svůj úlovek přinést zpátky. Hračku už totiž považují za kořist, na kterou mají nárok.
Žádný učený z nebe nespadl. Začněte s míčkem na provázku, který psovi hodíte a postupně si ho přitahujete k sobě. V začátcích se o míček se psem přetahujte.
Zároveň psa nezapomínejte chválit. Pes totiž nejprve musí přijít na to, jak aport funguje – a v tom mu pomáhají pochvaly a odměny.
Co se svým psem nejraději venku podnikáte vy? Podělte se o své tipy na našem Facebooku.