4 nejlepší tipy, na sportování se psem | Blog Mall.cz

4 nejlepší tipy, na sportování se psím parťákem

Při venčení si užíváte přírodu i přítomnost psího parťáka, ale chcete zamakat i na fyzičce? Pak vyzkoušejte naše tipy, se kterými si zasportujete, dáte si pořádně do těla a ještě si užijete spoustu zábavy.

Před výběrem sportovní aktivity se psem zvažte několik kritérií. Zohledněte hlavně:

 • váš zdravotní stav,
 • plemeno a povahu pejska,
 • věk psa,
 • váhu a kondici psa.

Vyberte sport, který vás oba těší a zdravotně vám neubližuje. Jakmile totiž sebe nebo čtyřnožce do sportu nutíte, moc dlouho u něj nevydržíte. Pokud máte prošedivělého veterána, přizpůsobte hlavně délku a náročnost procházek a vyhněte se skákání, které škodí kloubům. Se silnějším psem přidávejte pohyb postupně a také štěně na pohyb postupně zvykejte, aby se příliš nevyčerpalo třeba hned dopoledne

U plemen jako je německá doga, německý ovčák či labrador dejte pozor na hrozící artritidu. Nepřetěžujte je několikadenními túrami na horách, nebo každodenními tréninky se skoky. Drobná plemena s plochou, širokou nebo zkráceným čenichem pak nežeňte na dlouhé výběhy. Plemenům kavalír King Charles španěl, boxer nebo shih-tzu se totiž kvůli stavbě lebky hůř dýchá.

Méně náročné aktivity jsou pak vhodné pro bišonky, psy cockapoo, jorkšírské teriéry či miniaturní pinče. Naopak velmi náročné aktivity si užívají sibiřští husky či kanadští eskymáčtí psi.

>> Inspirujte se 5 tipy, jak zabavíte i nejakčnějšího psa. <<

1) Canicross a dlouhé terénní túry

Pod termínem canicross se skrývá běh přírodou se psem, kterého máte připnutého na speciální šňůře k bedernímu pásu či sedáku. Tento sport doslova vyžaduje tahání psa na vodítku.

Běhání se psovodem se mohou věnovat všichni zdraví psi. Výjimku tvoří velcí a těžcí či velmi staří psi, kterým by běh škodil. Náročný běh by neudýchali ani psi se zkrácenou čenichovou partií.

Pokud se necítíte na běh, vyrazte se psem na delší horskou túru. Celodenní vycházky psi milují a zvládají je s kratšími pauzami stejně jako lidé. Před výletem se jen zaměřte na fyzickou přípravu psa a dobře se vybavte. Psi bývají na cestách nervózní a méně jí, proto je nakrmte hned z rána kvalitním masem s paté – například hovězím od Britu. V zimě jim můžete do konzervy zamíchat i trochu horké vody, aby měli jídlo před výkonem teplé.

Na túru si zabalte:

 • psí masovou taštičku, nebo vysokoenergetické pamlsky (třeba sušené maso),
 • dostatek vody a nádobu, ze které se bude psovi dobře pít,
 • krátký postroj (asi do půlky trupu) s vypolstrovaným očkem na zádech na vodítko,
 • delší a odpružené vodítko s amortizérem, které vám oběma dá dost prostoru,
 • boty pro psa (ochrání před ostrým kamením nebo mrazem),
 • spacákopelíšek, na který si sednete oba při odpočinku,
 • a speciální sportovní drink pro psa, který mu doplní energii po výkonu.

Na výběhy pak doporučujeme delší postroje a ještě delší vodítka, jakmile se pes rozběhne, je lepší, aby mělo vybavení mezi vámi větší vůli a nebránilo vám v pohybu.

Pokud není váš čtyřnožec ostřílený turista, klidně přibalte i obleček nebo pláštěnku. V létě mu oblečte chladicí vestičku, v zimě funkční nepromokavý obleček z hřejivého materiálu.

Pejsci zvládnou delší procházky i v zimě. Přibalte jim ale teplou vestičku, namažte jim tlapky vazelínou a přibalte dostatek jídla a vody. • 

Na delší výlety a výběhy přibalte i lékárničku. S vysokohorským terénem přibývá ostřejších kamenů a někdy se stane, že si pejsek zraní tlapku. Pak se vyplatí mít alespoň jodovou dezinfekci a základní obvazy.

>> Přečtěte si jak správně pečovat o psí tlapky nejen po túře. <<

2) Dogdancing: psí kusy, které rozhýbou i páníčky

Dogdancing je sport, ve kterém pes pod vedením psovoda cvičí v rytmu hudby. Zvládnete ho ve větší místnosti i doma nebo na zahradě. Spálíte přitom kalorie a váš mazlíček se vyřádí.

Sport je vhodný pro všechna plemena starší dvou měsíců, které mají plně vyvinuté klouby. Aby se pro psí tancování váš mazlíček nadchl, musí zvládat základní povely. Když ho motivujete oblíbenými pamlsky a spoustou pochval, jistě se k vašemu nadšení k tanečním pohybům přidá. Pokud je ale váš pes povahou spíš pohodář a nerad si hraje, určitě ho do dogdancingu nenuťte.

Z dogdancingu si vyberte podle preferencí:

 • Musical dressage: je založená na pohybu psa, kterého jen doprovázíte. Psa naučíte vnímat váš pohyb a rytmus hudby, do kterého doplníte například cval, klus, úskoky vřed či vbok, pohyb v kruhu, slalom, nebo pohyb v ose, kdy se pes otáčí na jednom místě v kruhu.
 • Freestyle: je kategorie, kde je dovoleno vše, co přijde přirozené i psovi. Choreografie má většinou příběh a páníček do ní volí oblíbené prvky jako sudy, běh slalomem, skoky, couvání a další aktivity s rekvizitami, u kterých se zapotí i psovod.
 • Heelwork music: je založený na schopnosti psa pohybu v těsné blízkosti páníčka – typicky ramenem psa u kolene psovoda. Když metodu spojíte s příjemnou hudbou a elegantními pohyby vznikne aktivita, u které se zabavíte oba.
 • Tanec se psem: potrápí hlavně majitele. Ten zapojuje těžší taneční prvky, které doplní o jakékoliv psí cviky z dressage, heelwork nebo freestyle. Pes pak kopíruje pohyby psovoda a elegantně doprovází celé cvičení.

>> Přečtěte si, jak motivovat psa pamlsky i při dogdancingu. <<

3) Agility s překážkami i v terénu

Agility jsou parkurová aktivita pro psy založená na výcviku. Většinu psů tento sport velmi baví. Psi při ní běží navolno po trati plné skoků, průlezů a překážek a následují majitele, který jim dává povely hlasem nebo rukou. Cílem agility je trať zvládnout bez chyb a co nejrychleji. Oblíbenou variantou tohoto sportu je agility cross, při němž běháte se psem v terénu a váš mazlíček překonává přírodní i umělé překážky.

Z agility jsou nadšená i malá aktivní plemena teriérů. • 

Agility se mohou věnovat všechna plemena psů. Skoky ale špatně snášejí velká a těžká plemena, proto je spíše vynechte a věnujte se s nimi slalomům, průlezům, nebo jiným překážkám.

>> Přečtěte si podrobné tipy, jak začít s agility. <<

4) Bikejörging a scooterjöring: pes táhne a vy makáte s ním

Bikejörging je původně severský název pro jízdu na kole se psem. Pes je připoutaný vlečným lanem k tělu páníčka, který jede náročným terénem. Mazlíček u tohoto sportu částečně kolo táhne, proto si ho nejvíce užívají tažná plemena jako je husky či malamut, nebo někteří lovečtí psi. Sport je vhodný hlavně pro nekonfliktní psy, kteří dobře poslouchají svého páníčka, i když třeba zavětří v lese divokou zvěř. Aktivita je pro svou náročnost vhodná pro zkušené sportovce, kteří se nebojí zdolávat lesní terén na kole.

Scooterjöring v překladu znamená koloběžka se psem. Majitel jede na sportovní koloběžce a je připoutaný k jednomu, nebo dvěma psům. Stejně jako v canicrossu (běhu se psem) je u jízdy důležitý tah psa, který vám na trati pomáhá. Koloběžkování se psem je technicky náročnější, protože odrážení v tahu je třeba natrénovat, ale je ideální variantou pro ty, kteří ze zdravotních důvodů nemohou nebo nechtějí se psem běhat.

>> Přečtěte si i 5 vychytávek, jak bezpečně vyvenčíte pejska i za tmy. <<

A aby vám nic neuniklo, sledujte nás na sociálních sítích – jsme na Facebooku, Instagramu i na YouTube.