Zodpovídáme 10 dotazů, jak správně prát, aby oblečení vydrželo | Blog Mall.cz

Zodpovídáme 10 dotazů, jak správně prát, aby oblečení vydrželo

Představte si tu dřinu, když neexistovaly automatické pračky. Hrůza! Jenže i zdánlivě jednoduché hození prádla do pračky a zmáčknutí čudlíku má svá pravidla. Podívejte se na 10 častých nejasností, které vás při praní trápí.

1. Musím si dát práci s dokonalým tříděním?

Určitě nechcete zabarvit bílé sportovní ponožky červenou blůzou, takže prádlo třídíte alespoň na základní kategorie bílé – barevné – černé. Pokud chcete uchovat svou hedvábnou sukni a spodní prádlo co nejdéle pěkné, vyplatí se dát si s tříděním práci.

 • Když perete prádlo s co nejpodobnějšími barvami, pomaleji ztrácí barevnost.
 • Do bílé várky nedávejte oblečení, kterému hrozí poškození bělidlem. Například tělovému prádlu obvykle bělicí prostředky v prášku neprospívají.
 • Třiďte také podle materiálu. Vlna a hedvábí potřebují úplně jiný prací program než bavlněná trika.

2. Proč je doporučené množství prádla menší, než kolik se ho ve skutečnosti do pračky vejde?

I když má vaše pračka objem 6 kilo suchého prádla, v pohodě toho do ní dostanete mnohem víc. To ale není ta nejlepší strategie pro praní. Pokud pračku přeplníte, prádlo vytvoří jednu velkou hroudu, která se v bubnu otáčí pohromadě a vypere se špatně.

Prádla ale nedávejte schválně málo. Jednotlivé kousky se totiž kromě převalování musí také o sebe třít, a to ve skoro prázdné pračce nejde.

Správné třídění a plnění pračky je základ, bez kterého se na cestě za zlepšením v praní nepohnete. • 

3. Budu mít hezčí prádlo, když dám více pracího prášku?

Teď začneme otázkou my: víte, jaké je doporučené dávkování vašeho pracího prášku? Pokud ne, zjistěte si to. Dávat ho více je totiž zbytečné.

Když přidáte prášek navíc, prádlu obvykle k lepší čistotě nepomůžete. Snad jen v případě, že perete na hodně nízké teploty, protože chcete ušetřit. Jenže ve výsledku si nepomůžete – buď platíte za elektřinu, nebo za prášek.

Zároveň doporučujeme nedávat velmi málo prášku (třeba jen ¼ doporučené dávky). Při dlouhodobém používání méně prášku hrozí zašednutí a prádlo se pravděpodobně moc dobře nevypere.

Prací prášek, tablety nebo gel? Každý má to své: prášek si obvykle poradí i s náročnějšími skvrnami, tablety se snadno dávkují a gely se dobře rozpouští. • 

4. Jak můžu ušetřit na pracím prášku?

Jde to. Pokud hledáte ten nejlepší prací prášek, se kterým budete na 100 % spokojení, dejte se při nákupu do počítání.

 • Nejjednodušší je mrknout na poměr cena – váha.
 • Skutečně vypovídající je ale cena jedné prací dávky. Vydělte cenu prášku počtem doporučených pracích dávek.

5. Děti mají alergie, v čem mám prát prádlo?

Pokud se obáváte klasických pracích prášků, vyzkoušejte ty pro děti nebo pro alergiky. Vhodné jsou také prášky s příměsí mýdlových vloček. Chybu neuděláte, ani když dáte do pračky o něco méně prášku a do bubnu hodíte kousek mýdla, které leží na umyvadle a už ho nikdo nechce používat.

6. Nemám dobrý pocit z praní na nízké teploty, ale nevím, jestli ty vysoké zbytečně neničí prádlo. Jak to je?

Utěrky, ručníky, ubrusy – to všechno se dříve vyvářelo. Dnes už vyvářku používá málokdo.  Nejčastější je praní na 40 stupňů a sem tam na 60.

Změnilo se totiž složení a kvalita pracích prášků, zlepšila se technologie praček a ani látky nejsou stejné jako před 50 lety.

Při praní ve studenější vodě zůstanou barvy déle pěkné a prádlo se méně opotřebovává.

Důležitá je ale i kvalita praní – na prádlo, které běžně perete, stačí nižší teplota. Ale když se potřebujete popasovat s kalhotami od bláta a trávy nebo s dětskými látkovými plenami, nastavte na pračce alespoň 60 stupňů a využijte i odstraňovače skvrn.

Podívejte se, jak správně prát prádlo podle materiálů.

Nejlepší zábava je s hlínou a vodou – to je jasná věc. Pokud děti přijdou zvenku zablácené od hlavy až k patě, dejte na chvilku prádlo odmočit a pak ho hned vyperte. • 

7. Prádlo po vyndání z pračky páchne zatuchlinou. Co s tím?

Příčin může být hned několik.

 • Perete výhradně na velmi nízké teploty – například 30 stupňů. Prádlo i pračku vydezinfikujete, když budete občas prát na 60 stupňů.
 • Když prádlo necháte po vyprání příliš dlouho v pračce, začnou se v ní množit mikrobi. Místo toho, aby oblečení vonělo čistotou, je cítit nevábně.
 • Původcem zápachu je pračka, která potřebuje vyčistit. Zaměřte se na gumová těsnění, vyndejte a vypláchněte zásobníky na prášek a vyčistěte filtr.

8. Máme doma hodně tvrdou vodu. Může to mít vliv na vyprané prádlo?

Ano. Příliš tvrdá voda ničí pračkutopné těleso se rychle zanáší vodním kamenem a je jen otázkou času, kdy přestane fungovat. Prádlo je kvůli tvrdé vodě hůře vyprané.

I když to zdánlivě vypadá jako velký problém, řešení je snadné: stačí vždycky k pracímu prášku přidat trochu sody na praní. Změkčíte vodu a tím pečujete o topné těleso a o kvalitu praní.

9. Na pračce mohu nastavit program s menší spotřebou vody. Je mi sympatické, že je ekologický, ale bude oblečení dobře vyprané?

Máte pravdu, že použití méně vody je ekologičtější. Není to ale vždy výhodné.

Když spustíte takový program, nasytí se voda špínou a ta se opět vrací do tkaniny. Takže pro praní hodně špinavého oblečení není nižší spotřeba vody nejlepší volbou.

Při praní s menším množstvím vody hrozí zašednutí oblečení. Možná dáváte více prášku, abyste tomu předešli – jenže tím se zase ztrácí ekologický efekt. • 

10. Mám raději prát některé prádlo v ruce, nebo si moderní pračka poradí se vším?

Pokud máte pochybnosti, perte v ruce. Hodí se to, když:

 • Potřebujete napoprvé vyzkoušet, jestli nová halenka nebarví.
 • Máte krásnou jemnou sukni z dovolené, ale nevíte, z jakého je přesně materiálu.
 • Děti vyrobily tátovi k narozeninám batikované triko a vy ho nechcete dávat do pračky, dokud nepřestane pouštět.

Podívejte se i na našich 9 fíglů, jak jednoduše žehlit prádlo.

A jak třídíte a perete prádlo vy? Podělte se s námi o svůj postup v komentářích.