Vyžeňte moly z kuchyně pivem i citronovou kůrou | Blog Mall.cz

Vyžeňte moly z kuchyně pivem i citronovou kůrou

Pokud si děláte doma zásoby mouky, cukru nebo ořechů, buďte obezřetní. O zásoby by vás mohli v mžiku připravit potravinoví moli. Zjistěte, jak se proti nim účinně bránit.

Pokud najednou zdobí vaše oblíbené sušenky malé dírky a ve spíži vám oříšky i zrníčka mouky proplétají tenké pavučinky, možná máte už pěkně dlouho nové spolubydlící. Moli dokážou být zpočátku nenápadní. Ani se ale nenaděje a máte jich plný byt.

Potravinový mol je ještě častější než šatní a zbavit se ho není jen tak. V zamořené kuchyni dokáže nadělat pěknou paseku. Stačí, aby se molům zalíbilo jedno balení mouky, a můžete zlikvidovat obsah celé spižírny.

V domácnostech se nejčastěji objevují moli potravinoví a šatní. Rozeznat je můžete na první pohled. Liší se velikostí i zbarvením křídel.V domácnostech se nejčastěji objevují moli potravinoví a šatní. Rozeznat je můžete na první pohled. Liší se velikostí i zbarvením křídel.

Moli potravinoví se nejraději zabydlují v potravinách, které moc často neobměňujete. Zásoby mouky, cukru, strouhanky nebo kakaa jsou pro ně hotový ráj. Rizikové jsou proto především spíže a kuchyňské skříňky.

Co je sypké nebo sušené, to se jim líbí. Moly najdete v:

 • oříškách a mandlích,
 • koření a chilli,
 • sušených houbách,
 • luštěninách,
 • těstovinách,
 • instantních polévkách,
 • rýži,
 • müsli.

Neodolají ani sušenkám nebo čokoládě. Dírky provrtávají dokonce i do bonbónů.

Moli si často pochutnávají na sušených potravinách. Mohou se schovávat v oříškách nebo ovesných vločkách.Moli si často pochutnávají na sušených potravinách. Mohou se schovávat v oříškách nebo ovesných vločkách.

Nezvaní hosté

Samičky molů kladou až 300 vajíček. Libují si přitom v teple a tmě. Pokud máte podezření na moly, zabruste nejprve do temných rohů u země nebo stropu, koutů skříní i kuchyňských linek. Moli se mohou objevit i v naprosto čisté a uklizené domácnosti.

Většinou si je totiž domů přinesete už z obchodu, kde se skrývají v kupované strouhance i koření. V paneláku je pak šance, že k vám zavítali od sousedů. Mezi byty totiž rádi přelézají po trubkách, světlíkem nebo ventilací.

Dejte na babské rady

Jestli vyletí celé hejno molů, jakmile otevřete dvířka skříněk, na nic nečekejte a pusťte se do boje.

 • Zkontrolujte obsah spíže a napadených potravin se zbavte. Vyhodit je do koše ale nestačí. Vyneste odpadky pryč z bytu.
 • Skříňku vymyjte a vystříkejte speciálním postřikem.
 • Podívejte se po zakuklených housenkách, schovávají se většinou na tmavých místech. Když jejich úkryt najdete, zlikvidujte je. Housenky můžete vyhodit do popelnice nebo vysát vysavačem. V tom případě ale raději vyměňte sáček za nový a ten starý vyneste z bytu.

Nejlépe porazíte moly prevencí. Pravidelně uklízejte a vyhazujte prošlé potraviny. Dodržujte několik pravidel a dejte i na babské rady:

Abyste moly vyhnali, musíte pečlivě projít celou kuchyň. Zakuklené housenky se často schovávají v tmavých rozích.Abyste moly vyhnali, musíte pečlivě projít celou kuchyň. Zakuklené housenky se často schovávají v tmavých rozích.

1. Skladujte potraviny uzavřené

Lepší, než se molů následně složitě zbavovat, je nedat jim vůbec šanci. Pokud budete potraviny správně skladovat, moli se u vás neobjeví.

Nenechávejte jídlo v otevřených baleních. Pořiďte si speciální uzavíratelné sáčky. Pokud je zrovna doma nemáte a nenašli jste ani krabičku, utěsněte sáček alespoň sponkou nebo kolíčkem. Moli se dostanou všude a bez problémů prohryžou i papírové pytlíky nebo balení instantních polévek.

Proto je lepší veškeré potraviny přesypat do dózy s pevným víčkem nebo sklenice s gumovým těsněním, do kterých se škůdci nedostanou.

Udělejte si zásobu praktických dóz.Udělejte si zásobu praktických dóz.

Pokud jste zvyklí nakupovat domů pořádné zásoby jídla, buďte opatrní. Nakupujte raději množství, které budete hned používat. Až mouku spotřebujete, kupte novou. Vyhnete se tak zbytečným ztrátám. Praktické dózy pak můžete využít i pro uskladnění napečeného cukroví.

NÁŠ TIP: Moli nemají rádi mráz, ani velké teplo. Pokud si chcete být jistí, že jste si s nákupem nepřinesli domů také nezvané hosty, nechte mouku přemrazit v mrazáku. Prevencí proti zabydlení škůdců je i pečení. Stačí dát potraviny do trouby na hodinu asi na 80 °C.

2. Vsaďte na sílu vůně

Jestli něco moli opravdu nesnáší, je to silné aroma. Do provoněné domácnosti se motýlkům nebude chtít.

 • Pověste do skříňky pytlíček levandule nebo směs citronové a pomerančové kůry.
 • Molům nevoní ani sušený pelyněk nebo hřebíček.
 • Odradíte je také lístky bobkového listu, které můžete vložit přímo do mouky nebo strouhanky.
 • Na poličky ve spíži rozmístěte kuličky pepře.

Vedle osvědčené levandule nebo kůry z citrusů, je vyhlášenou zbraní proti molům také bobkový list. Položte lístky na poličky ve skříňce a škůdců se zbavíte.Vedle osvědčené levandule nebo kůry z citrusů, je vyhlášenou zbraní proti molům také bobkový list. Položte lístky na poličky ve skříňce a škůdců se zbavíte.

3. Připijte si s nimi

Potravinoví moli mají mlsný jazýček. Když už se u vás v kuchyni objeví, nalákejte je na jablečný ocet, který jim nejvíc chutná. Nalijte ho do misek a ty rozmístěte jako past, ve které se mohou utopit. Zaměřte se hlavně na tmavé kouty, kde se moli nejčastěji zdržují.

Podobně si motýlci pochutnají také na víně nebo pivu. Postavte do spižírny plnou sklenici. Hrdlo potáhněte obvazem a upevněte gumičkou. Motýlci se tak dostanou dovnitř, kde se utopí, ale ven už ne.

4. Lapte je

Pokud se nechcete spoléhat jen na sílu koření nebo vábit malé škůdce na alkoholické nápoje, vsaďte na speciální odpuzovače molů.

Většinou se používají lapače, které pomocí feromonů lákají molí samečky, kteří se na lepkavou látku přilepí. Samičky samotné se množit nemohou, takže se motýlků zbavíte. Další variantou jsou nejrůznější tablety, gelové sáčky nebo spreje.

Máte vlastní recept, jak se zbavit molů v domácnosti? Podělte se s námi o svoje zkušenosti na Facebook.