Inspirujte se nejoblíbenějšími styly kuchyňského interiéru | Blog Mall.cz

Venkovský, moderní či retro: vylaďte si kuchyni podle oblíbeného stylu

Kuchyně je místem tvrdé práce, radosti i setkávání s blízkými. Proto je důležité, aby byla praktická, příjemná na pohled a abyste se v ní cítili dobře. Inspirujte se 4 nejoblíbenějšími kuchyňskými styly a vybavte si kuchyni dle svého gusta.

1. Moderní styl

Tento styl počítá s tím, že život moderního člověka je náročný a hektický. Moderní kuchyně proto propojují estetiku s funkčností, aby vám co nejvíce usnadnily práci. Do moderní kuchyně si člověk chodí zarelaxovat a vždy ví, kam pro co sáhnout.

Moderní kuchyně mají jasně definované kuchyňské zóny, jsou minimalistické a zakládají si na vzdušném, prostorném interiéru. Prostor šetří například promyšlené výsuvné police nebo vestavné spotřebiče. Chcete-li si zařídit kuchyni v moderním stylu, nezapomeňte ani na prosklené skříňky, hladká dvířka bez úchytek a LED osvětlení – všechny tyto prvky interiér opticky rozšiřují.

Z materiálů sedí k moderním kuchyním lamino, sklo a kámen. Na barevné trendy se při zařizování kuchyně dívat nemusíte, vystačíte si s kontrastem tmavých a světlých odstínů. Do moderní kuchyně vybírejte skříňky s čistým designem, jednobarevným dekorem a ostrými hranami.

S moderní kuchyní si dobře rozumí nerezová výbava, stejně tak i nádobí a sklenice s atypickým tvarem. S dekoracemi moderní styl nepočítá, a pokud ano, musí mít i praktické využití, zvolte například nástěnné hodiny.

Moderní kuchyně působí čistě, vzdušně a prakticky.Moderní kuchyně působí čistě, vzdušně a prakticky.

2. Venkovský styl

Protipólem moderních kuchyní jsou venkovské kuchyně. Ty sází na útulnou domáckou atmosféru, evokují nostalgické vzpomínky na víkendy u babičky a libují si v dekoracích.

Typickým znakem venkovských kuchyní jsou otevřené police – postavte na ně talíře, hrnečky nebo třeba kořenky. Protože venkovské dámy vařením doslova žijí, počítá venkovský styl se spoustou úložného prostoru na různé druhy vařeček, kvedlaček, hrnců a další výbavu – důležitý je dostatek skříněk a kredenc.

Srdcem venkovské kuchyně je sporák s troubou, který nikdy není vestavěný, ale stojí samostatně. Vedle trouby pak umístěte hluboký keramický dřez. Pro venkovskou kuchyni jsou rovněž typické velké jídelní stoly, ke kterým se vejde celá rodina – ideálně umístěné v prostoru. Venkovském interiéru vždy dominuje pevné přírodní dřevo, a to nejen u stolu, ale i skříněk a poliček.

Tipy pro venkovský styl bydlení:

  • Pořiďte talíře, hrnečky, misky a další výbavu s přírodními a folklorními motivy, jako jsou květiny či lístky. Bohatě zdobené doplňky k venkovskému stylu patří.
  • Chcete-li své skříňky a poličky zaplnit ryze babičkovskými doplňky, sáhněte po ručně malovaných talířcích a hrncích, keramice, případně po modrotisku.
  • Interiér vyzdobte květinami nebo zavěšenými pytlíky se sušenými bylinkami.

Správná venkovská kuchyně na vás hned na první pohled dýchne atmosférou domova.Správná venkovská kuchyně na vás hned na první pohled dýchne atmosférou domova.

3. Rustikální styl

Jste-li střídmější a hledáte zlatou střední cestu mezi venkovským a moderním stylem, sáhněte po rustikální kuchyni. Ta si stejně jako venkovská libuje ve dřevě, kamenu a keramice, ale tvarem a designem se blíží moderním kouskům. Až budete vybírat barvy, sáhněte po světlých odstínech a přírodních dekorech.

K rustikálnímu stylu patří vyřezávaná rámová dvířka, výrazné úchytky a zdobené skříňky. Stěny zbytečně nepřeplácejte úložným prostorem – místo polic a skříněk je využijte na dekorace, například zavěšené malované talíře.

Starý, přírodně laděný nábytek zkombinujte s moderními spotřebiči, které mohou být vestavěné i volně stojící. Stejně tak umyvadlo zvolte klidně moderní nerezové, nebo i keramické – styl snese obojí. K rustikálnímu stylu patří velké jídelní stoly, ale na rozdíl od venkovského stylu je klidně umístěte ke zdi. Typické jsou také jídelní sety s ozdobnými opěradly.

Co se doplňků týče, rustikální styl dává prostor vaší fantazii. Můžete sáhnout po moderním nádobí, staré keramice i typických skandinávských dekoracích.

Typickým poznávacím znakem rustikálního stylu jsou zdobené dřevěné plochy.Typickým poznávacím znakem rustikálního stylu jsou zdobené dřevěné plochy.

4. Retro styl

Retro styl si bere ty nejzajímavější prvky z 50. a 60. let minulého století a přetváří je do moderní podoby. Proto mu dominují:

  • křiklavé nebo pastelové barvy (červená, žlutá, modrá),
  • bláznivé kombinace
  • a geometrické vzory.

Pokud je pro moderní styl typický nerez a pro venkovský dřevo, v retru stylu mezi materiály jednoznačně vládne plast – zejména u židlí, doplňků a dekorací.

Výbavu retro kuchyní poznáte na první pohled – jsou výrazné, hravé a v originálním designu. Skládat retro kuchyni je jako skládat puzzle – nepořízujte si hotovou kuchyni, ale sestavte si samostatné kousky tak, aby k sobě ladily. Nezapomeňte ale na to, aby měla retro kuchyně konkrétní pojící prvek – například tuto kuchyňskou linku spojuje motiv jablka a sytě červená barva.

Retro stylu nezáleží na tom, jak budete mít nábytek rozmístěný či zda použijete vestavnou, nebo volně stojící troubu. Důležité je, aby spolu vše v interiéru vizuálně ladilo. I proto hrají v retro kuchyních hlavní roli dekorace. Často v nich zahlédnete vintage ozdoby, plechovky, pohlednice nebo plakáty – třeba reprodukce Andyho Warhola. Typickým doplňkem retro kuchyně je také pestrobarevné staré rádio.

Retro kuchyně si libují v neobvyklých odstínech, zvolte klidně pastelové nebo křiklavé.Retro kuchyně si libují v neobvyklých odstínech, zvolte klidně pastelové nebo křiklavé.

Který kuchyňský styl se vám líbí nejvíc? Napište nám do komentářů.

A aby vám nic neuniklo, sledujte nás na sociálních sítích – jsme na Facebooku, Instagramu i na YouTube.