Ucpaný odpad? Zvládnete ho sami | Blog Mall.cz

Ucpaný odpad? Zvládnete ho sami

Záležitost, která nemine alespoň jednou v životě každou domácnost – zničehonic přestane odtékat voda. Než vytočíte číslo instalatéra, mrkněte na naše tipy. Většinou si totiž s neodtékající vodou poradíte sami.

Prevence, na kterou lidé zapomínají: sítka

Umyvadlo, dřez, vana nebo sprcha. Všude, kde vám doma teče voda, dejte sítka. Při umývání nádobí se do sifonu dostávají zbytky potravin. V koupelně se voda nejčastěji ucpe kvůli vlasům.

Pořiďte si sítka a veškerý nežádoucí odpad hodíte jednoduše do koše, místo toho, aby se vám usazoval v trubkách či sifonu.

V domácích potřebách seženete celou řadu sítek do odpadu. Mezi ty nejoblíbenější u nás patří sítka nerezová, plastová a silikonová.

Krtek do koupelny, jar do kuchyně

Populární čistič s názvem Krtek je žíravina, která si hravě poradí s vlasy, nehty či vatou. Využijete jej tedy ideálně do koupelny. I když na samotném návodu Krtka a většiny podobných čističů najdete, že rozpouští tuky, v kuchyni se vám mnohem víc osvědčí obyčejný jar. Umyje nádobí a zvládne i sifon zanesený mastnými zbytky jídla.

Nalijte do dřezu 150 mililitrů jaru a pomalu je splachujte horkou vodou. Výsledek zaručen!

Jedlá octa a ocet: klasika, kterou využijete na vše

Jedlá soda a ocet jsou pomocníci do každé domácnosti. Minule jsme vám přiblížili, jak pomůžou při praní. Tentokrát se vydávají na tažení proti neodtékajícímu dřezu.

Před spaním nasypte do dřezu sklenici sody a nechejte působit. Ráno vezměte tu samou skleničku a vylijte do dřezu ocet. Vše spláchněte konvicí horké vody a připravte se na chemickou reakci. Počkejte 10 minut a pusťte vodu. Poteče a odteče.

Zvon

Mechanický zvon seženete v každém železářství nebo hobbymarketu. Jak na práci se zvonem? Zazátkujte umyvadlo a napusťte vodou tak do poloviny.

Pokud máte umyvadlo s přepadem, utěsněte jej mokrým hadrem. Pozor! Suchý hadr nasává vzduch.

Typ umyvadla poznáte jednoduše – umyvadlo s přepadem má v horní části navíc otvor, kterým odtéká voda, umyvadlo bez přepadu nikoli. Vyndejte špunt a ihned nasaďte zvon na výtok. Pumpujte a pumpujte. Tím rozpohybujete a odstraníte překážku, která brání odtoku vody.

Na čištění odpadu zvonem jděte s citem. Jde o techniku a ne sílu. Bušení zvonem do dřezu je zbytečné, akorát jej můžete celý posunout. Zaměřte se na rytmické pohyby rukou.

Když nemůže Krtek, jar ani zvon, pomůže péro

Obyčejné instalatérské péro koupíte ve velkých hobby marketech, ale i v běžném železářství či vodoinstaleterství. Na čištění pérem si vezměte parťáka.

Zaveďte část pera do odtoku, druhý člověk perem točí po směru hodinových ručiček. Pero se tak dostává hlouběji a hlouběji do trubek. Opakujte dvakrát až třikrát. Instalatérské péro, ač je tenké, zvládá prorazit i velmi usazené nečistoty.

Kromě toho, že soda s octem vyčistí váš dřez, tak splní ještě jeden úkol: zbaví jej zápachu.

Nic z výše napsaného nepomohlo? Volejte instalatéra

Pokud jste vyzkoušeli vše výše popsané a voda ne a ne odtékat, zavolejte instalatéra. Pravděpodobně se jedná o složitější problém jako například ucpané stupačky. V tom případě už je lepší přenechat práci odborníkovi.

Ucpal se vám někdy odtok vody? Podělte se s námi v komentářích nebo na Facebooku o rady, jak jste situaci vyřešili.