5 důvodů, proč se vyplatí topit dřevem | Blog Mall.cz

Topte dřevem: 5 důvodů, proč se to vyplatí

Podzim je tu a topná sezóna začíná. Topit můžete plynem, elektřinou, uhlím nebo třeba horkým vzduchem. Mezi nejvýhodnější a zároveň nejpříjemnější způsoby ale patří klasické topení dřevem. Přečtěte si, jaké to má výhody.

1. Dřevo je nejlevnější způsob topení

Plyn i elektrická energie poslední roky neustále zdražují. Chcete-li vytopit domov levně, ideální varianta je dřevo. To je totiž v posledních letech naopak levnější než dříve. Důvodem je mimo jiné také to, že zhruba třetina lesů v Česku usychá a stromy jsou zasažené kůrovcem. Palivové dřevo je tak v současnosti nejlevnějším tepelným zdrojem vůbec.

2. Šetříte životní prostředí

Pokud topíte na dřevo, šetříte životní prostředíkrbová kamna totiž patří mezi ekologicky nejšetrnější způsoby vytápění domácností. Je to proto, že dřevo patří mezi obnovitelné zdroje a při jeho spalování do ovzduší neuniká tolik škodlivin jako při spalování uhlí v elektrárnách.

3. Máte teploučko, i když nejde proud

Zatímco u topení na plyn nebo elektřiny jste závislí právě na dodavateli elektřiny nebo plynu, v kamnech si zatopíte, kdykoliv se vám zachce. O teplo tak máte postaráno i v případě přerušení dodávky energií. To je důležité hlavně v zimních měsících, kdy by se po pár hodinách bez topení proměnila domácnost v neobyvatelnou mrazivou jeskyni.

4. Získáte hnojivo jako bonus

Na rozdíl od vytápění jinými palivy nevzniká ze dřeva tolik odpadu. Popela je z krbových kamen poměrně málo a navíc vám poslouží jako skvělé přírodní hnojivo na zahradu – půdu obohatí o draslík, vápník, fosfor i hořčík.

5. Snadné zacházení a možnost pravidelných dodávek

Ve srovnání s uhlím je práce se dřevem čistá a jednoduchá. Moc toho totiž nepotřebuje. Jen mu musíte zajistit správné skladování – ideálně v otevřeném vzdušném přístřešku s dostatkem prostoru.

Existují navíc i firmy, které vám dřevo za poplatek uskladní. Pokud chcete, nechejte si pravidelně vozit menší dávky dřeva.

Topení v kamnech je mimo jiné romantické. Představte si zimní večery s praskáním dřeva – stačí přiložit polínko a místnost zaplaví teplo i vůně čerstvého dřeva. • 

Nepodceňte výběr správných krbových kamen

Uvědomte si, že kamna nejsou jen investicí na jednu sezónu, měly by vám vydržet roky. Na výběru si proto dejte záležet a zvolte kvalitně zpracovaná kamna od prověřených firem. K takovým patří například evropské značky Alfa Plam, Tim Sistem či Bella Thalia – kamna vyrábí desítky let a jejich výrobky splňují přísné certifikáty a normy.

>> Kvalitní kamna od značek Alfa Plam, Tim Sistem či Bella Thalia najdete na MALL.CZ. <<

Při výběru správného typu krbových kamen dbejte především na jejich:

  • topný výkon,
  • účinnost spalování,
  • typ použitelného paliva,
  • typ vyzdívky
  • anebo vytápěcí schopnosti.

Například krbová kamna Leiksa od Igotherm vytopí bez problému až 220 m3.

Kromě krbových kamen si můžete pořídit také sporáky na tuhá paliva. I ty jsou velmi účinné – například sporák North od Tim Sistem má výkon 12 kW a účinnost spalování 86 %, takže krásně hřeje a tepelné ztráty jsou malé.

Sporáky na tuhá paliva mají hned několik funkcí – domov krásně vytopí, připravíte na nich jídlo a navíc vytváří v místnosti designový prvek. • 

Na dřevě vždy záleží

Na topení používejte proschlé dřevo, které nemá zbytkovou vlhkost vyšší než 25 %. Jinak byste snížili výhřevnost a krbová kamna ničili usazeninami z kouře. Nejlepší je dřevo z tvrdých listnatých stromů, jako je buk či habr.

Náš tip: Obecně platí, že by dřevo mělo být alespoň 1 až 3 roky odleželé, než s ním začnete topit. Díky tomu totiž vyschne a vytratí se z něj nežádoucí voda, ale také se změní jeho chemické složení a stává se kvalitnějším palivem.

Pokud se pro topení na dřevo rozhodnete, nezapomínejte, že to s sebou nese i určité povinnosti:

  • musíte najít místo, kde dřevo skladovat,
  • do kamen musíte přikládat ručně
  • a nevyhnete se vybírání a likvidaci popela.

>> Objevte sporáky na tuhá paliva na MALL.CZ. <<

A aby vám nic neuniklo, sledujte nás na sociálních sítích – jsme na Facebooku, Instagramu i na YouTube.