Tipy a triky, jak odmrazit mrazák | Blog Mall.cz

Tipy a triky, jak odmrazit mrazák

Vypadá vnitřek vašeho mrazáku jak krajina na Arktidě? Pak je nejvyšší čas mrazničku odmrazit. Prozradíme vám proč, kdy a jak často odmrazovat a dáme vám tipy, díky čemu led povolí rychleji.

Proč a jak často odmrazovat mrazák?

Víte, že jeden centimetr námrazy zvedne spotřebu mrazničky až o 75 %? A právě proto je potřeba mrazničku pravidelně odmrazovat, a to ideálně 2x ročně, popř. podle potřeby. Odborníci doporučují odstranit už 0,5cm námrazu, aby mrazák nespotřebovával příliš mnoho energie a pracoval stále efektivně.

Rozhodně by námraza neměla být větší než 1,5 cm. V takovém případě výrazně vzroste spotřeba elektrické energie, sníží se výkon mrazáku a mrazák nedokáže rychle zamrazit potraviny, které se kvůli tomu mohou zkazit.

Jeden centimetr námrazy zvedne spotřebu mrazničky až o 75 %! • 

Kdy odmrazovat mrazák?

Některé modely mrazniček si dokáží od námrazy pomoci sami, popř. disponují funkcí No frost, která námraze zabraňuje. Pokud tak chytrý mrazák nemáte, nezbývá vám nic jiného než ho vytáhnout ze zásuvky, potraviny zabalit do peřiny a začít s odmrazováním. Nejlepší doba pro odmrazování mrazáku je v zimě. Potraviny stačí dát třeba na balkón či zahradu, a tím se vyvarovat jejich rozmrznutí a následnému zkažení.

Tipy pro odmrazení mrazáku

Ne každému se chce čekat na odmrazení mrazáku přes noc. Proto si můžete pomoci:

  • Horkou vodou – kastrol s vařící vodou vložte do mrazáku (ten předem vypněte nebo vypojte ze sítě). Námraza bude rychleji povolovat a odmrazení se zkrátí na minimum.
  • Fénem – některé hospodyňky doporučují foukat dovnitř mrazničky fénem. Horký vzduch pomůže rychleji s táním námrazy.
  • Solným roztokem – sůl a led se rádi nemají. To ví každý, kdo v zimě solí schody. Sůl totiž nepomáhá jen silničářům, ale i při odmrazování. Námrazu posolte nebo potřete solným roztokem. Led snadněji povolí.
  • Škrabkou – led můžete zkusit i seškrábat. K tomu ale rozhodně nepoužívejte ostré nebo kovové předměty. Mohli byste vnitřek mrazničky poškodit. Využijte dřevěnou nebo plastovou škrabku.

Než odmrazenou mrazničku znovu naplníte jídlem, tak ji důkladně vyčistěte a vydezinfikujte. • 

Co dělat po odmrazení mrazáku?

Jakmile se zbavíte námrazy, mrazák vysušte a důkladně omyjte octovou vodou nebo k tomu určeným dezinfekčním přípravkem. Zbavíte se pachu a bakterií a připravíte mrazák k dalšímu použití.

Nezapomeňte také umýt gumové těsnění ve dvířkách. Budete mít jistotu, že po zavření dvířka dobře přilehnou a nepustí dovnitř vzduch, kvůli kterému námraza vzniká. Pokud se vám zdá, že námraza v mrazničce se tvoří příliš rychle, může být těsnění poškozené a je potřeba ho vyměnit.

TIP: Ukliďte také za mrazničkou. Prach a další nečistoty mohou snižovat efektivitu mrazáku a zvyšovat jeho spotřebu.

Na závěr znovu zapněte mrazničku

Jakmile budete mít vše hotovo, naskládejte potraviny zpět do mrazničky a zapněte ji na plný výkon. Jakmile se teplota uvnitř mrazáku vrátí do normálu, pak teprve nastavte výkon mrazáku, jak jste zvyklí.

Máte mrazničku se systémem No frost, nebo je vaším každoročním rituálem její odmrazování? Prozraďte nám v komentářích, jak řešíte odmrazování vy a zda máte nějaký svůj osvědčený trik.