6 způsobů, jak vyhnat kuny z půdy | Blog Mall.cz

Sbohem, kuny: 6 osvědčených rad, jak vyhnat kuny z půdy

Smrdí, nechává po sobě nepořádek, ničí střešní izolaci a v noci hlasitě dupe. Kuna není zrovna ideální spolubydlící do rodinného domu, a pokud si u vás na půdě udělá pelíšek, mohou vás čekat krušné časy. Sepsali jsme pro vás osvědčené metody, pomocí kterých kuny z půdy nadobro vystěhujete.

Kuny jsou velmi mazaná zvířata a překonají kdejakou pastičku. Proto nestačí vybrat jednu metodu a doufat, že zabere. Ideálně jednotlivé metody postupně zkoušejte a kombinujte. Opatření preventivně používejte i poté, co kuny zmiznou – ať se vám za chvíli nenastěhují zpět.

1. Chyťte je do pasti

Na kuny můžete nalíčit pastičky podobně jako na myši. Říká se jim sklopky – jakmile do nich kuna vleze, pastička se zavře a z půdy ji odnesete. Součástí sklopek obvykle bývají také návnady, ale pokud ne, můžete zkusit sušené švestky nebo třešně. Jakmile kunu do pasti chytnete, odvezte ji alespoň 10 kilometrů od domu a vypusťte. Kuny jsou u nás chráněné, a proto je jejich zabíjení trestné.

2. Vyžeňte je chemií

Kunám jsou nepříjemné některé pachy, čehož lze snadno využít. Vyzkoušejte například:

  • zavěsit na půdě naftalinové tablety,
  • rozmístit na půdu chlorové tablety na dezinfekci bazénu,
  • pocákat pár míst na půdě vodou po holení,
  • zavěsit na půdě voňavé stromečky do auta,
  • rozházet po půdě roztrhané prostěradlo namočené v naftě.

Při použití těchto metod nepouštějte na půdu děti. Hraní mezi chemikáliemi by jim mohlo ublížit.

Kuny si na půdu často přivedou i mláďata. Jsou sice roztomilá, ale jakmile začnou dupat, zbudou vám akorát bezesné noci. • 

3. Použijte speciální rušičky

Nejmodernějším způsobem vyhánění kun jsou rušičky a odpuzovače. Tato malá elektronická zařízení vysílají zvukové signály, které jsou pro kuny velmi nepříjemné, nejčastěji jsou akustické či ultrazvukové. Problém je, že si na ně kuny mohou časem zvyknout, a proto vyberte rušičku, která má proměnlivou výšku tónu.

Zkusit můžete i světelné odpuzovače, které fungují na základě pohybových čidel. Jakmile se k nim kuna přiblíží, rozsvítí se žárovka, která kunu vyplaší.

>> Vyžeňte kuny pomocí rušiček z MALL.cz. <<

4. Vypusťte šelmy a jiné živočichy

Kuny jsou sice pěkně drzé, ale také plaché – nerady přebývají tam, kde cítí jiné živočichy. Proto vám pomohou chlupy a vlasy. Máte-li psa nebo kočku, které pravidelně stříháte, jejich chlupy si schovejte a na půdě je rozmístěte. Vyzkoušet můžete i ostříhané lidské vlasy.

A pokud bydlíte v blízkosti zoologické zahrady, zkuste ošetřovatele požádat o chlupy z šelmy, jako je lev nebo medvěd.

Poněkud extrémní metodou je umístění zvířecího trusu na půdu. Odborníci doporučují proti kunám zejména tygří trus. Budete-li chtít metodu vyzkoušet, požádejte o něj v zoo. • 

5. Zablokujte přístupové cesty

Kuny vlezou i do sebemenších škvírek, avšak tuto jejich přednost můžete snadno obrátit proti nim. Pokud zjistíte, kterými otvory k vám na půdu lezou, přístupové cesty jim ucpěte.

  • Nejprve půdu důkladně prozkoumejte a odhalte všechna potenciální místa, kterými se kuny dostanou dovnitř, například díry nebo spáry. Kuny na půdu často vniknou škvírami mezi střešními krytinami.
  • Všechna místa důkladně ucpěte, ideálně betonem nebo plechem. Do otvorů můžete vložit také kovovou síťku, kterou kuna neprokouše. Máte-li podezření, že kuny na půdu šplhají po okapu, omotejte ho ostnatým drátem.

Kuny jsou velmi ohebné a protáhnout se skoro všude. • 

6. Použijte chlorové vápno

I když dokážou nadělat pěkný svinčík, jsou kuny čistotná zvířata. Využijte toho a bojujte proti nim chlorovým vápnem – rozsypte ho po podlaze. Kunám zůstane na tlapkách, a když ho z nich budou olizovat, moc si nepochutnají. Proto neustálé šlapání do vápna raději vzdají a odstěhují se.

Jaká metoda vyhánění kun se osvědčila vám? Napište nám do komentářů.