Kuny jsou velmi mazaná zvířata a překonají kdejakou pastičku. Proto nestačí vybrat jednu metodu a doufat, že zabere. Ideálně jednotlivé metody postupně zkoušejte a kombinujte. Opatření preventivně používejte i poté, co kuny zmiznou – ať se vám za chvíli nenastěhují zpět.
1. Chyťte je do pasti
Na kuny můžete nalíčit pastičky podobně jako na myši. Říká se jim sklopky – jakmile do nich kuna vleze, pastička se zavře a z půdy ji odnesete. Součástí sklopek obvykle bývají také návnady, ale pokud ne, můžete zkusit sušené švestky nebo třešně. Jakmile kunu do pasti chytnete, odvezte ji alespoň 10 kilometrů od domu a vypusťte. Kuny jsou u nás chráněné, a proto je jejich zabíjení trestné.
2. Vyžeňte je chemií
Kunám jsou nepříjemné některé pachy, čehož lze snadno využít. Vyzkoušejte například:
- zavěsit na půdě naftalinové tablety,
- rozmístit na půdu chlorové tablety na dezinfekci bazénu,
- pocákat pár míst na půdě vodou po holení,
- zavěsit na půdě voňavé stromečky do auta,
- rozházet po půdě roztrhané prostěradlo namočené v naftě.
Při použití těchto metod nepouštějte na půdu děti. Hraní mezi chemikáliemi by jim mohlo ublížit.
3. Použijte speciální rušičky
Nejmodernějším způsobem vyhánění kun jsou rušičky a odpuzovače. Tato malá elektronická zařízení vysílají zvukové signály, které jsou pro kuny velmi nepříjemné, nejčastěji jsou akustické či ultrazvukové. Problém je, že si na ně kuny mohou časem zvyknout, a proto vyberte rušičku, která má proměnlivou výšku tónu.
Zkusit můžete i světelné odpuzovače, které fungují na základě pohybových čidel. Jakmile se k nim kuna přiblíží, rozsvítí se žárovka, která kunu vyplaší.
>> Vyžeňte kuny pomocí rušiček z MALL.cz. <<
4. Vypusťte šelmy a jiné živočichy
Kuny jsou sice pěkně drzé, ale také plaché – nerady přebývají tam, kde cítí jiné živočichy. Proto vám pomohou chlupy a vlasy. Máte-li psa nebo kočku, které pravidelně stříháte, jejich chlupy si schovejte a na půdě je rozmístěte. Vyzkoušet můžete i ostříhané lidské vlasy.
A pokud bydlíte v blízkosti zoologické zahrady, zkuste ošetřovatele požádat o chlupy z šelmy, jako je lev nebo medvěd.
5. Zablokujte přístupové cesty
Kuny vlezou i do sebemenších škvírek, avšak tuto jejich přednost můžete snadno obrátit proti nim. Pokud zjistíte, kterými otvory k vám na půdu lezou, přístupové cesty jim ucpěte.
- Nejprve půdu důkladně prozkoumejte a odhalte všechna potenciální místa, kterými se kuny dostanou dovnitř, například díry nebo spáry. Kuny na půdu často vniknou škvírami mezi střešními krytinami.
- Všechna místa důkladně ucpěte, ideálně betonem nebo plechem. Do otvorů můžete vložit také kovovou síťku, kterou kuna neprokouše. Máte-li podezření, že kuny na půdu šplhají po okapu, omotejte ho ostnatým drátem.
6. Použijte chlorové vápno
I když dokážou nadělat pěkný svinčík, jsou kuny čistotná zvířata. Využijte toho a bojujte proti nim chlorovým vápnem – rozsypte ho po podlaze. Kunám zůstane na tlapkách, a když ho z nich budou olizovat, moc si nepochutnají. Proto neustálé šlapání do vápna raději vzdají a odstěhují se.
Jaká metoda vyhánění kun se osvědčila vám? Napište nám do komentářů.