Rýmovník udělá se zdravím divy | Blog Mall.cz

Rýmovník udělá se zdravím divy

Taky už jste to slyšeli? Nejlepší proti rýmě a nachlazení je prý rýmovník. Vzhled téhle nenápadné rostlinky vám dech nevezme, ale je na ni spoleh, když na vás něco leze.

Něco mezi mátou, eukalyptem a meduňkou – tak voní lístek rýmovníku, když ho promnete mezi prsty. Díky svému aromatu má tahle léčivka schopnost odpuzovat moly i další hmyz a pomáhá proti rýmě.

Odkud se vzal rýmovník

Pod názvem rýmovník se skrývá na 350 druhů, nejčastěji se tak označuje australská rostlina Plectranthus argentatus.

V českých luzích a hájích rýmovník jen tak venku nenajdete – původně totiž pochází z teplých kontinentů jako Austrálie, Afrika či Asie. V naší přírodě by se mu dařilo nebýt mrazu a zimy. Takže přes léto ho směle nechte venku, ale na zimu ho zaneste zpátky do pokoje.

Rýmovník patří do čeledi hluchavkovitých a ve své domovině roste jako metr vysoký keř. I u vás doma ale může dorůst pěkné výšky. Stačí mu dopřát vhodné podmínky.

Rýmovník je nenáročná pokojovka a zároveň užitečná součást domácí lékárničky. • 

Pokud po rýmovníku pokukujete třeba u kamarádky, poproste ji o deseticentimetrový šlahounek a dejte ho doma do sklenice s vodou. Rýmovník snadno koření a do měsíce ho můžete sázet do květináče.

Jak bude rýmovník vypadat, záleží na vašem přístupu k tvarování koruny. Při zaštipování vrchních výhonů se budou šlahouny rozdvojovat a místo jediného nehezkého a protáhlého stonku budete mít pěkný košatý keřík.

Pěstování rýmovníku není náročné. Pamatujte na to, že nesnáší chlad a přespříliš vody. • 

Jak s rýmovníkem naložit

Rýmovník je nedílnou součástí mnoha kuchyní. Je totiž ideální:

 • v sirupu a do čaje proti nachlazení,
 • pod maso místo šalvěje
 • nebo jako koření do polévek.

Naopak horší je to se sušením. Rýmovník totiž využívá své lístky jako zásobárnu vody, aby vydržel i několikadenní sucho. Takže trvá opravdu dlouho, než lístky uschnou. Naštěstí můžete mít pořád po ruce čerstvé lístky.

1. Rýmovníkový sirup

Do sirupu se pusťte, až budete mít větší rostlinku, ze které můžete otrhat přibližně 30 lístků.

Potřebujete:

 • 25 až 35 lístků rýmovníku,
 • 1 bio pomeranč a citron, nebo 2 citrony,
 • 1 kilo cukru,
 • 1 litr vody.

Postup:

Bio citron a bio pomeranč pořádně vydrhněte pod horkou vodou a nakrájejte i s kůrou na plátky. Díky tomu, že kůra není od postřiku, můžete ji bez obav použít.

Citrusy i lístky rýmovníku vložte do hrnce a zalijte převařenou vodou, která je ještě horká. Lístky a kolečka ve vodě zatěžkejte třeba pomocí menší pokličky a celý odvar nechte stát do druhého dne.

Za 24 hodin nálev přeceďte – citrusy se nebojte vymačkat, byla by škoda je vyhodit. Do tekutiny přisypte cukr a na mírném ohni vařte jednu až dvě hodiny, aby se voda odpařovala a sirup houstl.

Sirup nezapomínejte často míchat, ale pozor na popálení – postříkání horkým cukrem totiž hodně bolí. 

Hotový sirup přelijte do lahví a je to.

>>> Vyberte si ze skleněných lahví na MALL.CZ <<<

Sladkým sirupem skvěle ochutíte čaj a zároveň uděláte něco pro své zdraví. • 

2. Rýmovníkový čaj

Dobrý čaj proti nachlazení si žádá 3 ingredience:

 • 1 lístek rýmovníku,
 • med
 • a citron.

Rýmovník spařte, nechte trošku vystydnout a přidejte med a citron. Na čaj opravdu stačí jen jeden lístek – rýmovník má totiž hodně intenzivní a silnou vůni i chuť.

>>> Co takhle nový hrneček na čaj? <<< 

3. Rýmovníková tinktura

Z rýmovníku si snadno připravíte i výluh v podobě tinktury – bylin naložených v alkoholu. Ideální poměr je 1 díl nasekaných bylinek na 5 dílů alkoholu.

Potřebujete:

 • 20 listů rýmovníku,
 • 500 ml 80% alkoholu.

Postup:

Lístky rýmovníku nasekejte a dejte do nádoby. Zalijte alkoholem a nechte v temné místnosti louhovat alespoň 1 měsíc. Každý den nálev promíchejte a zkontrolujte – pokud by lístky začaly hnědnout, okamžitě je odstraňte.

Hotovou tinkturu přeceďte a uchovávejte ve tmavé sklenici. Na posílení imunity si každý den dejte 20 kapek do čaje nebo vody se šťávou.

Na tinkturu se hodí tmavé lahvičky třeba od přípravků z lékárny. • 

Tip: Očaroval vám rýmovník? Zkuste belancantu neboli angínovník. Žvýkání listů této rostliny pomáhá rozpouštět hleny, působí proti kašli, angíně a krčním onemocněním.

A jak bojujete proti rýmě vy? Poraďte ostatním na našem Facebooku