Připravte se na advent: 4+1 inspirace na netradiční věnce | Blog Mall.cz

Připravte se na advent: 4+1 inspirace na netradiční věnce

První adventní neděle se blíží – nejvyšší čas připravit předvánoční pohodu a nachystat si adventní věnec. Který to bude letos? Přinášíme vám nápady na originální věnce, které nikdo jiný nemá. Pusťte se do jejich výroby pěkně krok za krokem.

Adventní věnec z chvojí je osvědčená klasika, která zdobí váš obývák každý rok. Jde to ale i jinak. Odvažte se a jděte letos do netradiční varianty. Jak na to?

1. Šiškový věnec

Máte-li rádi přírodu, je šiškový věnec jasná volba. Dodá vašemu domovu tu správnou přírodní atmosféru a navíc byt krásně provoní vůní jehličnanů. Co budete na výrobu potřebovat:

 1. Udělejte si předvánoční procházku do lesa a nasbírejte zásobu šišek – nejlepší jsou šišky z borovic, které mají kulatý tvar a dobře se vám budou lepit.
 2. Připravte si korpus – použijte raději slámový. U něj nevadí, když nezakryjete celou plochu a kousek korpusu bude vidět. Nejprve na věnec přidělejte svíčky – použijte tavnou pistoli, nebo svíčky připevněte do speciálního bodce a ten zapíchněte do věnce. Hotovo?
 3. Teď přichází na řadu šišky – opatrně je lepte ke korpusu. Nezapomeňte ani na vnitřní stranu nebo boky, ať je věnec ozdobený opravdu celý. Klidně střídejte menší a větší šišky.
 4. A pokud se vám zdá, že věnci ještě něco chybí, klidně ho dotvořte pomocí dalších dekorací – sušené ovoce, oříšky nebo i drobné ozdoby a mašličky z lýka mezi šiškami vyniknou.

>> Pořiďte si tavnou pistoli na tvoření do 500 korun na MALL.cz <<

Pokud máte doma oříšky nebo třeba sušené ovoce, můžete je na věnec také přidat. Dostane ten správný přírodní šmrnc. • 

2. Šup s adventem do formy

Jestli už se vám klasický věnec omrzel, nevadí – adventní tradici si užijete i bez něj. Sáhněte do domácích zásob a místo kulatého kupovaného korpusu použijte jako základ třeba starý hrnec, květináč nebo formu na bábovku, kterou už nepoužíváte. Co dál budete potřebovat?

 • mech,
 • 4 svíčky a bodce,
 • dekorace.
 1. Jestli se vám na starou bábovkovou formu doma jen práší, využijte ji alespoň v adventním čase. Naplňte ji mechem až po okraj.
 2. Svíčky připevněte na bodce a zapíchněte do mechu.
 3. Nakonec si jen originální „věnec” dozdobte podle svého. Přilepte kolem svíček třeba větvičky z jehličnatého stromu, posaďte na mech šišky nebo dřevěné hvězdičky.

NÁŠ TIP: Místo jedné velké formy klidně použijte čtyři menší hrnečky – každá svíčka bude mít svůj vlastní prostor. Nakonec je postavte na společný tác a je hotovo.

>> Vyberte si vhodné doplňky z vánočních dekorací na MALL.cz <<

Nemáte-li po ruce formu na bábovku, klidně použijte starší květináče, které jinak nemají využití. V průběhu roku si takových svícnů nadělejte klidně víc, o adventu ale stačí jen čtyři! • 

3. Advent s vůní kávy

Pro milovníky kávy nemůže být nic lepšího než adventní věnec z kávových zrn. Nebudeme nic zastírat – příprava takového věnce je sice trošku piplačka, ale výsledek stojí za to. A jak krásně voní! Nachystejte si:

 • zrnkovou kávu,
 • polystyrenový korpus na věnec,
 • 4 čajové svíčky,
 • tavnou pistoli.
 1. Použijte polystyrenový základ, který seženete běžně v papírnictví – na něj se vám budou zrnka lepit snáz, protože má hladký povrch.
 2. Zrnka lepte na věnec jedno vedle druhého. Tavnou pistolí vždy dejte trošku lepidla na plochou stranu zrnka a přitlačte ke korpusu. Pohlídejte si, ať jsou opravdu na těsno. Jen tak nebude prosvítat bílý korpus a věnec bude krásně zaplněný.
 3. Nakonec přilepte na věnec čajové svíčky – buď na jednu stranu všechny čtyři vedle sebe, nebo klidně pravidelně jakoby do čtverce. Chcete-li, ozdobte věnec mašličkou a máte hotovo.

NÁŠ TIP: Pokud se vám s malými zrnky špatně pracuje a neudržíte je v rukou, vezměte si na pomoc pinzetu.

>> Věnec doplňte voňavými čajovými svíčkami <<

Zrnko vedle zrnka – vytvoření kávového věnce chce trpělivost. • 

4. Na zdraví… tedy na věnec

Zbyly vám od svatého Martina doma ještě nějaké láhve od vína? Určitě je nevyhazujte – při tvoření adventního věnce se budou hodit. Tedy alespoň zátky. Takový vínový věnec totiž jen tak někdo nemá. Připravte si:

 • korkové zátky od vína,
 • polystyrenový korpus na věnec,
 • tavnou pistoli,
 • lýko,
 • 4 čajové svíčky.
 1. Abyste pokryli zátkami celý věnec, museli byste vypít opravdu hodně vína – obejděte proto sousedy nebo se poptejte kolegů v práci a uspořádejte si soukromou korkovou sbírku. Už jich máte dost?
 2. Zátky lepte pomocí tavné pistole přes sebe na věnec tak, aby zaplnily celou plochu.
 3. Máte-li hotovo, vezměte lýko a omotejte jím věnec po celé délce – vždy přes vnitřní stranu ven a zpátky. Na konci uvažte mašličku. Anebo klidně na věnec přilepte šišky a větvičky. Fantazii se při adventním dekorování meze nekladou.
 4. Nezapomeňte ani na svíčky. Bez nich si jen těžko užijete první adventní neděli se vším všudy. Malé čajové svíčky budou to pravé – dejte pozor, ať pro ně na věnci najdete tu správnou plochu. Musí pevně držet, abyste je mohli bez obav zapálit.

Korkovou dekoraci nemusíte využít jen jako adventní věnec, ale klidně i jako ozdobu na dveře. Stačí vynechat v postupu svíčky a na vršek věnce přivázat provázek na zavěšení. • 

5. Skleničkový adventní svícen

Ne každý věnec musí být zrovna klasický a dát spoustu práce. Pokud jste si nestihli nakoupit věncové korpusy ani další dekorace nebo se vám jednoduše do tvoření nechce, máme pro vás tip na super adventní „věnec” na poslední chvíli – vystačíte si jen s tím, co máte doma. Nachystejte si:

 1. Sklenky na víno postavte na podnos vzhůru nohama – tak, aby nahoře byla stopka a dole široké hrdlo. Klidně si nachystejte malé baňky, šišky nebo jiné dekorace, které skleničkou přiklopíte a vyplníte jimi širokou část – budou krásně prosvítat.
 2. Na placatý vršek vždy postavte čajovou svíčku. Máte-li bytelné skleničky, můžete si troufnout i na vyšší a tlustší svíčky, ty ale raději ke sklence přilepte tavnou pistolí, ať pořádně drží a nespadnou.
 3. A máte hotovo. Po Vánocích jen skleničky vypláchnete a můžete z nich znovu pít. A jestli jste použili tavnou pistoli, žádný strach – lepidlo zespodu skleničky snadno odloupnete.

Máte-li doma dost skleniček, obětujte čtyři na výrobu originálního adventního svícnu. Ale pozor! Ať vám nějaké zbydou i na přípitek. • 

>> Pokud se vám do výroby nechce, pořiďte si hotové věnce na MALL.cz <<

Do výroby jakého adventní věnce se letos pustíte vy? Napište nám do komentářů, kterému netradičnímu věnci dáváte přednost.