Opravář radí: 3 nejčastější závady na pračce, které si vyřešíte sami | Blog Mall.cz

Opravář radí: 3 nejčastější závady na pračce, které si vyřešíte sami

Nevypouští vodu, neždímá, netopí. Abyste nemuseli při každém problému s pračkou hned volat opraváře, s jedním z nich jsme ty nejčastější problémy rozebrali. A společně pro vás připravili tipy, jak nejčastějším závadám předcházet – nebo jak je řešit, když už nastanou.

1.   Pračka nevypouští vodu

Prací program dávno skončil, v pračce ale pořád zůstává voda. V takovém případě máte nejspíš ucpaný odtokový filtr – musíte jej vyšroubovat a ručně vyčistit.

Odtokový filtr najdete v pravém či levém dolním rohu pračky, u některých modelů musíte nejprve odklapnout celý spodní kryt. Filtr poté vyšroubujete a vyčistíte. Ještě předtím si na podlahu připravte malou nádobu, protože po vyšroubování z filtru vyteče trocha vody.

Doporučujeme čistit filtr pravidelně alespoň jednou za 3 měsíce, pokud máte domácí zvířata nebo často perete svetry či deky, čistěte jej ještě častěji.

Odtokový filtr čistěte alespoň jednou za 3 měsíce. • 

Jestliže závada přetrvává, musíte zkontrolovat také vypouštěcí čerpadlo. To se někdy zadře právě v důsledku neprůchozího filtru. Čerpadlo najdete hned pod filtrem a opatrně jej vyčistěte tak, aby se lopatky mohly volně pohybovat.

Některé novější pračky mají odtokový filtr i vypouštěcí čerpadlo v nepřístupné části. Výrobci je označují jako „samočisticí“. Pokud se vám v takové pračce ucpe filtr nebo čerpadlo, musíte rovnou zavolat opraváře.

2.   Pračka neohřívá vodu

Na prádle i po vyprání zůstávají skvrny, pračka je během praní úplně studená nebo přeruší program v půlce praní. Všechny tyto indicie ukazují na to, že pračka neohřívá vodu.

Na vině může být poškozené topné těleso, což je problém, který bez opraváře nevyřešíte. Zkuste ale používat méně pracího prášku. A tím méně myslíme třeba i polovinu dávky, než doporučuje výrobce.

Při větším množství pracího prášku se totiž stává, že topné těleso neplave ve vodě, ale v pěně. Pak se zbytečně přehřívá, špatně ohřívá vodu a hlavně se může spálit.

S pracím práškem šetřete, jinak hrozí spálení topného tělesa. • 

3.   Pračka neždímá prádlo

Nejčastější důvod, proč pračka odmítá ždímat prádlo? Perete příliš velké kusy. Deky, záclony, povlečení… to všechno se v pračce zmuchlá v jeden balík a pračka to pak nedokáže vyždímat.

V takovém případě zastavte program, vytáhněte prádlo ven a znovu jej tam naskládejte po menších dávkách. A nezapomínejte, že velké kusy oblečení se do domácích praček vůbec nehodí. Záclony nebo třeba kabáty patří do čistírny.

Setkali jste se u své pračky s podobnými závadami? Jak jste je řešili a jak jim dnes předcházíte? Podělte se s námi o své zkušenosti na Facebooku.

Pokukujete po nové pračce? Ty nejprodávanější najdete tady!