Bavlna odpouští i nešetrné zacházení
Bavlněné oblečení je velmi příjemné na nošení a navíc snese téměř vše. Můžeme ho prát v libovolném režimu, používat jakékoliv prášky, bělit ho i žehlit na vyšší teplotu. Čistá bavlna je prostě perfektní na údržbu. Mnohem častěji se ale setkáme s oblečením s příměsí. Často se jedná o elastan, který může za pružnost například legín i triček, nebo jiný syntetický materiál. U takového oblečení je potřeba snížit teplotu praní i žehlení. Méně kvalitní bavlnu perte naruby, aby se vám na oblečení nevytvořily žmolky.
Denim patří k nejoblíbenějšímu materiálu jak žen, tak mužů
Denim je název pro pevnou a trvanlivou tkaninu, ze které se velmi často šijí džínové oděvy. Džínovina je velmi oblíbeným materiálem. Je odolná, pohodlná a padne téměř na každou postavu. Aby neztratila svůj původní vzhled a tvar, je potřeba o ni trochu více pečovat. Džíny bychom měli prát:
- naruby
- ve studené vodě
- nejlépe v ruce
Vyprané džíny sušíme buď vzhůru nohama, nebo vodorovně položené na sušáku, aby nezměnily svůj tvar. Neměli bychom je prát ani příliš často, aby vydržely co nejdéle.
TIP: Je z vašich džínů cítit včerejší party? Zápachu z baru se nejlépe zbavíte párou. Pověste kalhoty do koupelny a jděte se vysprchovat. Budete vonět vy i kalhoty.
Viskóza vyžaduje jemné zacházení
Viskóza se řadí k umělým vláknům. Vyrábí se sice z organické sloučeniny celulózy, ale velké množství chemikálií potřebných k její produkci z ní dělá klasickou umělotinu. Je velmi lehká a příjemná na dotek. A i když připomíná bavlnu, není tak odolná. Proto je potřeba oblečení z viskózy:
- prát na nižší teplotu (zpravidla na 40 °C) a nejlépe v ruce
- neždímat
- žehlit při nízké teplotě
Z viskózy se často vyrábí svrchní oděvy, jako trička, košile aj., ale i spodní prádlo.
Polyester se nemusí žehlit
Nejrozšířenějším umělým materiálem je polyester. Často ho potkáme ve směsi s bavlnou nebo viskózou. Má jednu úžasnou vlastnost – je nemačkavý, a tak ho stačí jen vyprat, usušit a obléknout. O oblečení z polyesteru pečujte následovně:
- oblečení perte na nízké i středně vysoké teploty (cedulka na oblečení vám poradí, kolik co snese)
- oblečení perte naruby, aby se na něm netvořily žmolky
- nad statickou elektřinou zvítězí aviváž
Vlna na svetry, šály i čepice
Určitě se shodneme na tom, že podzim a zimu bez svetru si prostě neumíme představit. A jaký by to byl svetr, kdyby nebyl z vlny. Nejčastěji se setkáme s ovčí, která je často doplněna o nějaké to procento umělých vláken. Kvalita vlny se různí, ale všechny mají jedno společné. Je potřeba s nimi zacházet velmi šetrně. Ruční praní vlněného oblečení ve studené vodě je v každém případě nejvhodnější. Pokud ale upřednostňujeme pračku, pereme vlnu takto:
- na nízkou teplotu
- na speciální program na vlnu
- se speciálními přípravky na vlnu
- bez bělidla
- nikdy nespouštíme ždímání
Po vyprání sušíme vlněné oblečení vodorovně na sušáku. Nikdy ho nevěšte na ramínko nebo za kolíčky. Jen tak docílíte původního tvaru svetru.
Cedulka napoví, jak se o oblečení starat
Oblečení si, až na nějaké výjimky, nenechá líbit špatné zacházení. A proto je nám k dispozici cedulka, která tam není jen proto, aby škrábala. Pomůže nám se správnou péčí o své nové oblečení. A tak ji před ustřihnutím dobře prostudujme. Co který symbol znamená, je vysvětleno v tabulce:
Jaký materiál oblečení máte nejraději? Napište nám do komentářů na Facebook, co rádi nosíte a jestli cedulky rovnou stříháte, nebo pečlivě dodržujete všechny pokyny k ošetřování vašeho oblíbeného oblečení.