Neperte se s praním – průvodce péčí o materiály | Blog Mall.cz

Neperte se s praním – průvodce péčí o materiály

Oblečení je součást našeho každodenního života. A stejně jako o nás, i o něj musíme správně pečovat, aby vypadalo stále jako nové. Jaké materiály vyžadují zvláštní péči a jak se vyznat v cedulkách na oblečení?

Bavlna odpouští i nešetrné zacházení

Bavlněné oblečení je velmi příjemné na nošení a navíc snese téměř vše. Můžeme ho prát v libovolném režimu, používat jakékoliv prášky, bělit ho i žehlit na vyšší teplotu. Čistá bavlna je prostě perfektní na údržbu. Mnohem častěji se ale setkáme s oblečením s příměsí. Často se jedná o elastan, který může za pružnost například legín i triček, nebo jiný syntetický materiál. U takového oblečení je potřeba snížit teplotu praní i žehlení. Méně kvalitní bavlnu perte naruby, aby se vám na oblečení nevytvořily žmolky.

Denim patří k nejoblíbenějšímu materiálu jak žen, tak mužů

Denim je název pro pevnou a trvanlivou tkaninu, ze které se velmi často šijí džínové oděvy. Džínovina je velmi oblíbeným materiálem. Je odolná, pohodlná a padne téměř na každou postavu. Aby neztratila svůj původní vzhled a tvar, je potřeba o ni trochu více pečovat. Džíny bychom měli prát:

  • naruby
  • ve studené vodě
  • nejlépe v ruce

Vyprané džíny sušíme buď vzhůru nohama, nebo vodorovně položené na sušáku, aby nezměnily svůj tvar. Neměli bychom je prát ani příliš často, aby vydržely co nejdéle.

TIP: Je z vašich džínů cítit včerejší party? Zápachu z baru se nejlépe zbavíte párou. Pověste kalhoty do koupelny a jděte se vysprchovat. Budete vonět vy i kalhoty.

„Vyšisovaný“ design džínového oblečení se při nesprávném praní sepere. • 

Viskóza vyžaduje jemné zacházení

Viskóza se řadí k umělým vláknům. Vyrábí se sice z organické sloučeniny celulózy, ale velké množství chemikálií potřebných k její produkci z ní dělá klasickou umělotinu. Je velmi lehká a příjemná na dotek. A i když připomíná bavlnu, není tak odolná. Proto je potřeba oblečení z viskózy:

  • prát na nižší teplotu (zpravidla na 40 °C) a nejlépe v ruce
  • neždímat
  • žehlit při nízké teplotě

Z viskózy se často vyrábí svrchní oděvy, jako trička, košile aj., ale i spodní prádlo.

Polyester se nemusí žehlit

Nejrozšířenějším umělým materiálem je polyester. Často ho potkáme ve směsi s bavlnou nebo viskózou. Má jednu úžasnou vlastnost – je nemačkavý, a tak ho stačí jen vyprat, usušit a obléknout. O oblečení z polyesteru pečujte následovně:

  • oblečení perte na nízké i středně vysoké teploty (cedulka na oblečení vám poradí, kolik co snese)
  • oblečení perte naruby, aby se na něm netvořily žmolky
  • nad statickou elektřinou zvítězí aviváž

Vlna na svetry, šály i čepice

Určitě se shodneme na tom, že podzim a zimu bez svetru si prostě neumíme představit. A jaký by to byl svetr, kdyby nebyl z vlny. Nejčastěji se setkáme s ovčí, která je často doplněna o nějaké to procento umělých vláken. Kvalita vlny se různí, ale všechny mají jedno společné. Je potřeba s nimi zacházet velmi šetrně. Ruční praní vlněného oblečení ve studené vodě je v každém případě nejvhodnější. Pokud ale upřednostňujeme pračku, pereme vlnu takto:

Po vyprání sušíme vlněné oblečení vodorovně na sušáku. Nikdy ho nevěšte na ramínko nebo za kolíčky. Jen tak docílíte původního tvaru svetru.

Na vlněné oblečení opatrně. Snadno se vytahává a žmolkuje. • 

Cedulka napoví, jak se o oblečení starat

Oblečení si, až na nějaké výjimky, nenechá líbit špatné zacházení. A proto je nám k dispozici cedulka, která tam není jen proto, aby škrábala. Pomůže nám se správnou péčí o své nové oblečení. A tak ji před ustřihnutím dobře prostudujme. Co který symbol znamená, je vysvětleno v tabulce:

Symboly na cedulce vám přesně určí, jakým způsobem se máte o oblečení starat, aby bylo dlouho jako nové. • 

Jaký materiál oblečení máte nejraději? Napište nám do komentářů na Facebook, co rádi nosíte a jestli cedulky rovnou stříháte, nebo pečlivě dodržujete všechny pokyny k ošetřování vašeho oblíbeného oblečení. 

Témata:
  domácnost, praní, pračka