Nejčastější poruchy myček a jak je svépomocí vyřešíte | Blog Mall.cz

Nejčastější poruchy myček a jak je svépomocí vyřešíte

Myčka nejde spustit, zůstává v ní voda nebo po skončení programu nevysouší nádobí. Nejste první ani poslední, kdo tyto problémy řeší. Sepsali jsme návod, jak odhalíte nejčastější poruchy – a pokud je to možné, jak je svépomocí také vyřešíte.

Pravidlo první: při poruše myčky vždy nejprve sáhněte po manuálu. Některé myčky vás na závadu upozorní pomocí číselného kódu na displeji – v manuálu pak vyčtete, co daný kód signalizuje. Většina výrobců navíc do manuálů sepisuje seznam nejčastějších poruch i možnosti jejich řešení.

Existují ale situace, se kterými vám manuál nepomůže. Například, když…

Nevíte, proč myčka nefunguje? Nejprve se podívejte do manuálu. • 

Myčka vůbec nejde spustit

Nejprve zkontrolujte, zda máte dovřená dvířka, zda je myčka správně zapojená v síti a jestli náhodou nevyhodila jistič, případně nespálila pojistku.

Myčka se také nespustí, pokud v ní zůstala voda. V takovém případě ji restartujte – dlouze zmáčkněte spínací tlačítko. Myčka by po restartu měla zbytkovou vodu odčerpat. Pokud to neudělá, odšroubujte a vyčistěte odpadní síto i čerpadlo na dně mycího prostoru. Jestli ani to nepomáhá, odčerpejte vodu ručně.

Na dně myčky je odtokový filtr a čerpadlo, ke kterým se snadno dostanete po vyndání košů. • 

Dnešní myčky mají funkci aquastop, takže automaticky přeruší přívod vody do myčky, případně se samy vypnou, pokud z nich vytéká voda. Po zastavení myčky zkontrolujte těsnění dvířek a vyčistěte přívodní i odpadní hadici.

Na vině může být i vadná pojistka modulu programátoru myčky. Jestliže ani po jeho výměně myčka nestartuje, musíte zavolat opraváře.

>> Myčky s šikovnou funkcí aquastop seženete na MALL.CZ. <<

Myčka nevypouští/nenapouští vodu

S největší pravděpodobností máte ucpanou odtokovou/přívodní hadici. Takže myčku vypněte, zavřete přívod vody a obě hadice vyčistěte.

Přívodní hadici vyčistíte snáz, kvůli té odtokové musíte odejmout boční nebo zadní kryt myčky. Konkrétní postup se dočtete v návodu ke svému zařízení.

Při čistění hadic věnujte pozornost i odpadnímu filtru, který bývá často zanesený zbytky zaschlého jídla. Poctivě filtr vyčistěte. Pod filtrem najdete ještě odtokové čerpadlo, nezapomeňte vyčistit i to.

Náš tip: Někdy myčka nenapouští vodu také kvůli malému tlaku ve vodním řadu nebo skřípnuté přívodní hadici.

Myčka neohřívá vodu

Program skončil, ale vaše nádobí je stále špinavé, mokré a studené? Pak vám nefunguje ohřev vody.

Na vině bývá nejčastěji topné těleso nebo relé. Obě součástky seženete za pár stovek, ale do výměny se svépomocí nepouštějte – je to práce spíše pro elektrikáře či instalatéra. Ten například na svorkách topného tělesa změří odpor nebo zkontroluje relé i řídící jednotku.

Ohřev vody má na starosti elektronika, do té se sami raději nepouštějte. • 

>> Čtěte 5 tipů pro sušší nádobí z myčky. <<

Důležitá je prevence

Opraváři myček se shodují, že většinu poruch si domácnosti způsobují samy. Proto myčku pravidelně čistěte, čas od času ji zapněte naprázdno a používejte jen takové tablety a leštidla, které doporučuje výrobce.

Nezapomínejte, že myčka není koš na odpadky. Nádobí s velkými a zaschlými kusy jídla do ní nepatří, spotřebič se pak rychle ucpává. Pokud myčku zapínáte třeba jenom jednou za pár dní, spusťte po každé nové várce alespoň oplach, abyste ty největší nečistoty odstranili, dokud jsou čerstvé.

>> Přečtěte si také, jak pečovat o myčku nádobí. <<

A aby vám nic neuniklo, sledujte nás na sociálních sítích – jsme na Facebooku, Instagramu i na YouTube.