Jak správně přesazovat pokojové rostliny | Blog Mall.cz

Jak správně přesazovat pokojové rostliny

Toužíte po bujné zeleni, ale vašim pokojovkám se nechce růst? Tak je trochu popožeňte přesazením do nové zeminy. Teď na jaře je na to ten nejvhodnější čas. Tady je podrobný návod, jak na to.

Nedostatek živin

Pokud zahradničíte, dobře víte, jak rozsáhlý kořenový systém má většina rostlin. Zatímco na záhoně se mohou rozrůstat dle libosti, v květináči mají jen omezený prostor. A kvůli tomu velmi snadno vyčerpají živiny.

I když květiny pravidelně hnojíte, je vhodné je jednou za 1–3 roky přesadit. Díky tomu nastartujete jejich další růst a ony se vám odmění krásnými listy a květy.

Pokojovky přesazujte na jaře. Tehdy jsou v růstové fázi a přesun do nového květináče dobře snáší. Naopak během zimního klidu nebo v květu rostliny nepřesazujte, byla by to pro ně přílišná zátěž.

Pokud chcete hezké listy, je nezbytné rostlinu pravidelně přesazovat. • 

Kdy přesazovat

Že je čas rostlinu přesadit, poznáte podle následujících příznaků:

 • Růst stagnuje a květina nekvete.
 • Odvodňovacím otvorem prorůstají kořínky.
 • Na květináči se vytvořily bílé vápenaté usazeniny.
 • Povrch hlíny zarůstá mechem nebo zelenou řasou.
 • Na povrchu hlíny jsou vidět kořeny.

Tyto 3 rostliny nepřesazujte do většího květináče, pouze vyměňte část staré hlíny. • 

Co budete potřebovat

 1. Nový květináč. Jeho průměr by měl být o 2-3 cm větší než u původní nádoby. Pokud používáte starší květináč, důkladně ho vyčistěte.
 2. Substrát. Vhodnou zeminu seženete v zahradnických potřebách. Můžete koupit univerzální nebo speciální. Nabízí třeba substrát pro kvetoucí rostliny, pro pokojovky s okrasnými listy i pro sukulenty a palmy.
 3. Keramický střep. Ideálně ze staršího rozbitého květináče.
 4. Písek (štěrk, kemrazit). Poslouží k vytvoření odvodňovací vrstvy.
 5. Lopatka a nůž.
 6. Staré noviny.

Když máte vše potřebné po ruce, začněte s přesazováním. • 

Přesazujeme pokojové rostliny

1. Příprava

Rostlinu, kterou se chystáte přesazovat, nejdřív trochu zalijte. Vlhký kořenový bal bude kompaktnější a nebude se po vyjmutí rozpadat. Pokud je květina zaprášená, můžete ji osprchovat vlažnou vodou - jednou ranou ji zalijete i zbavíte prachu.

Na místě přesazování rozprostřete staré noviny. Díky tomu si neušpiníte podlahu.

2. Nový květináč

Teď si připravte nový květináč. Odtokovou dírku zakryjte keramickým střepem. Díky tomu se dostane ven přebytečná voda, ale zemina se nebude otvorem vysypávat.

Na dno dejte vrstvu písku smíchaného se substrátem. Místo písku můžete použít i štěrk nebo kemrazit. Tyto materiály jsou dobře propustné a nadbytečnou zálivku nezadržují v květináči. To je velmi důležité, protože rostlinám škodí víc vlhké než suché prostředí.

3. Vyjmutí rostliny

Rostlinu položte vodorovně. Do jedné ruky vezměte květináč, do druhé chytněte stonek těsně nad hlínou. Vytáhnete květinu.

Někdy jsou ale kořeny tak přirostlé ke stěnám nádoby, že to příliš nejde. V tom případě bočními stěnami květináče poklepejte o hranu stolu. Pokud to nezabere, opatrně kořenový bal oddělte nožem.

4. Přesazení

Květinu vložte do nového květináče. Zkontrolujte, jestli část balu nekouká z květináče nebo jestli naopak není rostlina příliš nízko. Podle toho upravte výšku podkladové vrstvy.

Pokud je vše v pořádku, přesazovací lopatkou začnete po stranách přisypávat zeminu. Vždy ji jemně upěchujte. Substrát nikdy nedávejte až po vrch květináče, protože by se z něj vylévala voda. Ideální je ponechat mezi hlínou a hranou nádoby prostor 1–2 centimetry.

5. Péče o přesazenou rostlinu

Květinu zalijte a dočasně umístěte na polostinné místo. Dokud se rostlina neaklimatizuje, přímé sluneční světlo by jí mohlo ublížit.

 

Pozor na okrasné „květináče”

Zalíbily se vám krásně barevné květináče? Dobře si je prohlédněte. Vůbec to totiž nemusí být květináče, ale pouze obaly na květináč.

Liší se jen v jedné drobné, ale velmi důležité věci. Tou je odtokový otvor na dně. Pokud ho vyhlédnutá nádoba má, je to květináč a můžete do něj rostlinu s klidem přesadit.

Ale jestli díra chybí, je to obal na květináč. Jeho funkce je čistě dekorativní. Nikdy přímo do něj květinu nesázejte. Přebytečná voda nemá kam odtékat a kořeny by začaly brzy zahnívat.

Rostlinu nejdřív zasaďte do květináče a ten schovejte do dekorativního obalu. • 

Problém s velkými rostlinami

Je vaší chloubou košatá palma, která se dotýká stropu? Je dost pravděpodobné, že pro ni už větší květináč neseženete. V tom případě máte dvě možnosti.

V tom prvním jste ve dvou lidech schopní rostlinu z nádoby vyzvednout. Odstraníte suché a uhnilé kořeny a z okrajů balu odeberete hlínu. Palmu pak vrátíte do původního květináče, který jste mezitím vyčistili, a dosypete čerstvý substrát.

V případě, že nejste schopní velkou rostlinu vytáhnout, alespoň odeberte horní vrstvu hlíny a nahraďte ji novou zeminou.

Máte doma jarní cibuloviny v květináči? Podívejte, jakou péči jim dopřát po odkvětu.