Dostaňte otravnou sůl z bot. Na slané mapy pomůže ocet i mléko | Blog Mall.cz

Dostaňte otravnou sůl z bot. Na slané mapy pomůže ocet i mléko

Kromě sněhu a námrazy se v zimě potýkáme i s jinými nástrahami, třeba s posypovou solí na chodnících. Ta dokáže nadělat pěknou paseku. Stačí krátká procházka a boty nám zdobí nevzhledné solné mapy. Zjistěte, jak se jim ubránit a čím je zlikvidovat, když už se objeví.

Impregnujte a zase impregnujte: nejlepší je prevence

Prevence je vždycky lepší než nepříjemné zbavování se následků. Nedovolte flekům od soli, aby se usadily na vašich botách. Když se o ně budete správně starat a šikovně je ošetříte, nebude se na nich posypová sůl tolik usazovat. A když už, snadněji se jí zbavíte.

Usazování solných map na zimních botách aspoň částečně předejdete impregnací nebo krémováním.Usazování solných map na zimních botách aspoň částečně předejdete impregnací nebo krémováním.

Základem úspěchu je impregnace. Díky ní jsou totiž boty odolné proti vlhkosti a rozbředlým sněhem se solí nenasáknou. Poraďte se v obchodě a kupte takovou impregnaci, která materiálu neublíží. Na boty ji pak naneste ještě předtím, než vyrazíte do ulic.

 1. Nastříkejte ochranný sprej na boty ze vzdálenosti asi 20 centimetrů.
 2. Nechte ho zaschnout.
 3. Celý proces opakujte 2× až 3×.

Sáhněte do domácích zásob

Pokud zrovna nemáte impregnaci po ruce, dejte na triky našich babiček. Ty si poradily jen s domácími zásobami. Místo impregnace používaly třeba:

 • lékařskou vazelínu,
 • sádlo nebo olej,
 • včelí vosk,
 • Indulonu.

Na botách vytvoří ochranou vrstvu, která do nich nepustí sníh ani vodu z kaluže. 

NÁŠ TIP: S Indulonou buďte obezřetní. Dnes krém obsahuje víc vody než za našich babiček. Pokud ho na boty nanesete moc, mohl by v zimě venku na kožených botách zmrznout a způsobit jejich popraskání. 

Vybavte se na zimu a udržujte své boty v suchu.Vybavte se na zimu a udržujte své boty v suchu.

A když je sůl tady? Zbavte se jí jednou provždy

Pokud příprava selže a vy přesto uvidíte na botách stopy od soli, začněte hned jednat. Jakmile přijdete domů, otřete je vlhkým hadříkem, abyste se soli zbavili. Pak je dejte pořádně vysušit.

Zapomeňte ale na strkání mokrých bot ke kamnům nebo pod topení. Některé materiály jako třeba kůže jsou na vysoké teploty velmi náchylné – boty by se mohly zvlnit a byly by na vyhození. Radši sáhněte po starých dobrých novinách. Vycpěte jimi boty a nechte papír, ať vlhkost nasaje. Za pár hodin jste opět v suchu

O boty se starejte pravidelně a vždycky s ohledem na konkrétní materiál.O boty se starejte pravidelně a vždycky s ohledem na konkrétní materiál.

Na kožené boty octem i olejem

Čím déle necháte sůl být, tím víc se zažere do bot a její odstraňování bude těžší. Když ale začnete hned po návratu domů, u kožených bot si vystačíte třeba jen s vlhčenými ubrousky nebo namočeným hadříkem ve vodě. Ale pozor! Pořádně ždímejte. Voda by z něj určitě neměla kapat, jinak kůži zničíte. 

Na navlhčená místa bot pak položte papírový ubrousek a počkejte, až se do něj voda i se solí vsákne. Pokud by se skvrnám přeci jen nechtělo dolů, připravte si roztok vody s octem v poměru 1:1 a kožený povrch jím opatrně vydrhněte.

Použít můžete i ricinový olej. Nejprve boty umyjte vlhkým hadrem jen obyčejnou vodou. Pak je vysušte a nakonec vyleštěte ricinovým olejem – zbaví vás posledních zbytků soli. Až se vám podaří skvrny vyčistit, vycpěte boty novinami a nechte je vysušit. 

Na kožené boty platí obyčejná voda, octový roztok i ricinový olej.Na kožené boty platí obyčejná voda, octový roztok i ricinový olej.

Semišky vezměte mýdlem i vodní párou

Semiš je náročný materiál. Při jeho čištění proto buďte opatrní. Smíchejte:

 • pár kapek prostředku na mytí nádobí
 • a 1 litr vlažné vody.

Vzniklou tekutinou se skvrn zbavíte. Fungovat ale bude i mýdlový roztok. Použijte jemný hadřík nebo speciální gumový či krepový kartáček, který semiš nepodře. Dostanete ho v každém obchodě s botami.

NÁŠ TIP: Jestli fleky nezmizí, dejte na chvilku boty nad páru nad hrncem. Navlhčí se a půjdou snáz vyčistit.

Nakonec nechte boty pořádně vyschnout. A než půjdete ven, znovu je naimpregnujte. 

Na semišové boty si pořiďte speciální kartáček, který materiál nezničí.Na semišové boty si pořiďte speciální kartáček, který materiál nezničí.

Syntetické materiály vyčistíte mlékem

Také boty z koženky a jiných umělých materiálů potřebují zvláštní péči. Stejně jako na kůži na ně platí kyselé. Připravte si octový roztok nebo smíchejte vodu s citronovou šťávou 1:1. Slaných skvrn se zbavíte.

A pokud doma zrovna citron nemáte a ocet vám právě došel, sáhněte po mléku. Je jedničkou mezi čisticími vychytávkami, které vás nevkusného vzorku na botách zbaví:

 1. Mléko nechte chvíli v pokojové teplotě, ať není úplně vychlazené.
 2. Namočte v mléce hadřík a umyjte jím špinavá místa.
 3. Nechte mléko pár minut působit, až začne sůl rozpouštět.
 4. Nakonec boty otřete vodou a vysušte

I syntetické materiály potřebují nakonec znovu ošetřit impregnací.

Máte vlastní vychytávky, jak se v zimě zbavit soli z bot? Napište nám svoje tipy na Facebook.

 
 • +420 296 245 025