Co se vám pokojovka snaží říct svými listy? | Blog Mall.cz

Co se vám pokojovka snaží říct, když žloutne nebo opadává

I když pokojovky neumí mluvit, stejně s vámi komunikují. Třeba tím, že jim žloutnou listy, kroutí se nebo opadávají. Přečtěte si, podle jakých signálů poznáte, že je pokojovka nespokojená, a jak ji zachráníte.

Nespokojenost květiny dávají najevo hlavně skrze listy. Když pokojovkám něco chybí, nebo naopak přebývá, listy třeba změní barvu, objeví se na nich skvrny a zkroutí se. 

Méně zkušení pěstitelé často připisují tyto změny škůdcům či chorobám, na vině jsou ale většinou chyby v zalévání nebo špatné světelné podmínky. Tady jsou nejčastější varovné signály, které pokojovky vysílají:

1. Listy jsou hnědé a suché

Když jste žízniví, máte sucho v krku a cítíte se vyprahle. Stejně to mají i rostliny – pokud na ně zapomínáte s pravidelnou zálivkou, listy usychají. Jakmile si všimnete, že listy hnědnou, zaměřte se na zalévání. 

Zeminu udržujte neustále vlhkou, ale zároveň ji nepřelévejte. V květináči ani misce by neměla stát voda. Správnou zálivku si ověříte jednoduchým testem: 

  • zapíchněte prst do květináče zhruba 2–3 centimetry hluboko,
  • jestli je tam hlína suchá, zaléváte málo.

Náš tip: Po zalití nechte rostlinu, ať se pořádně napije. Vodu, kterou pokojovka během pár hodin nespotřebuje, ale z podmisky vylejte.

Pokud má rostlinka hnědé jen špičky nebo okraje listů, možná za to může příliš suchý vzduch. Na ten trpí hlavně panelákové byty. Pokojovku zachráníte, když budete listy pravidelně rosit. Dobře jí také udělá, když postavíte květináč do misky s oblázky zalitými vodou.

>> Samozavlažovací květináče vám se zálivkou pomůžou. Seženete je na MALL.CZ. <<

Listy ve velkém hnědnou a schnou také rostlinám, které jsou umístěné nad radiátorem. Z něj totiž stoupá teplo a rostlině ubírá vzdušnou vlhkost. Pokud chcete, aby se pokojovce dařilo, přemístěte ji jinam. • 

2. Rostlina opadává

Pokojovky sice strádají, když na ně se zaléváním zapomínáte, ale ani druhý extrém se jim nelíbí. Nejčastěji shazují listy právě tehdy, když jsou přelité. Otestujte si, jak moc je hlína v květináči vlhká, a případně se zálivkou na nějaký čas šetřete.

Zaměřte se nejen na to, jak často rostlinky zaléváte, ale také na kvalitu a teplotu vody. Pokojovky totiž opadávají i v případě, že do květináče lejete příliš studenou vodu. Ideální je odstátá voda o teplotě zhruba 22 °C.

Pozor dávejte i na průvan. Některé druhy, jako například fíkus, jsou na něj velmi citlivé. Raději v jejich blízkosti neotvírejte okno, nebo květináč přemístěte do závětří.

Náš tip: Pokud listy opadávají ještě zelené, způsobila to nejspíš prudká změna podmínek – třeba když domů přivezete novou pokojovku, při přesunu z obchodu do bytu utrpí teplotní šok. Vytvořte jí doma prostředí, které potřebuje, a dejte rostlině čas, ať se vzpamatuje.

>> Jak správně přesadíte pokojové rostliny? <<

3. Listy blednou a žloutnou

Jestliže mají rostliny dostatek světla, listy jsou sytě zelené a pevné. Jakmile pokojovku postavíte do tmavého kouta nebo na stinné stanoviště, listy zblednou a zežloutnou. Jako první pomoc přemístěte rostlinu tam, kde bude mít světla dostatek, ale zároveň nehrozí, že ji spálí sluneční paprsky.

Zbarvení dožluta někdy způsobuje i nedostatek živin, konkrétně železa a dusíku. Neuděláte chybu, když rostlinu pohnojíte hnojivem, které obě látky obsahuje.

>> Vyberte si hnojivo pro pokojové rostliny na MALL.CZ. <<

Kromě nedostatku světla způsobuje žloutnutí listů třeba i zalévání tvrdou nebo přechlorovanu vodou. Pokud vám z kohoutku teče taková voda, před zaléváním ji převařte a nechte vychladnout na pokojovou teplotu. Nejlépe ale uděláte, když si na zalévání rostlin nachytáte dešťovku. • 

4. Pokojovka se deformuje a kroutí

Většina druhů pokojovek pochází původně z tropů a je zvyklá na vyšší teploty. Pokud chcete, aby se pokojovkám u vás doma dařilo, udržujte teplotu v bytě mezi 15 a 23 °C. Chladnější podmínky i průvan rostlinám nesvědčí a reagují na ně třeba kroucením listů.

Listy se deformují i v případě, že má rostlina ráda polostín a vy ji postavíte na ostré sluneční světlo. Stačí, když ji přenesete na místo, kam přímo nesvítí, a za pár dní se vzpamatuje.

Někdy se listy také stáčejí na jednu stranu. Důvodem bývá:

  • suchý vzduch,
  • přeschlá, nebo naopak přelitá hlína,
  • či nedostatek živin, jako je hořčík a mangan.

5. Objevují se skvrny nebo tečky

Pokud si na listech všimnete hnědých map, nejspíš jde o spáleniny od prudkého slunce. Listy se skvrnami ostříhejte a celý květináč přeneste do polostínu.

Suché skvrny bývají také důsledkem nedostatku zálivky. Jestli však flíčky mokvají a vzdouvají se, nejspíš vám změna světelných podmínek nebo zalévání nepomůže – takové skvrny nebo tečky jsou znakem nemoci či napadení škůdci. Poraďte se v květinářství a pořiďte na rostlinu správný postřik.

6. Pokojovka nemá květy

V přírodě kvete téměř každá rostlina, jakmile si ale pořídíte nějaké domů, kvést se jim nechce. Většinou je to kvůli tomu, že mají málo světla. Přemístěte květináče na světlejší místo a uvidíte, že se květů dočkáte.

Jestliže pokojovka kvete, ale květy rychle odkvétají nebo opadávají, může za to klima v bytě: příliš vysoká teplota a nízká vzdušná vlhkost. Abyste rostlinu povzbudili, udržujte doma teplotu pod 23 °C a listy pravidelně roste.

Pokud vaše květina stávkuje dál, možná je na vině nedostatek fosforu. Pořiďte si hnojivo pro kvetoucí rostliny, které obsahuje vyšší podíl fosforu a nabudí pokojovku ke kvetení.

Podle některých zahradníků potřebují rostliny impuls k tomu, aby začaly kvést. Pokud se vaší pokojovce nechce, zkuste nějakou změnu – třeba osvětlení, umístění nebo teploty v bytě. • 

Tip na závěr, aby vaše rostliny vůbec nemusely volat SOS

Až si budete vybírat nový rostlinný přírůstek, nedívejte se jen na to, jak rostlinka vypadá. Zjistěte si, jaké podmínky k životu potřebuje, a zvažte, jestli je doma zvládnete vytvořit. Informace hledejte na internetu nebo se zeptejte prodejců v květinářství. Ti vám také poradí, jestli má pokojovka nějaké zvláštní nároky a kolik péče jí musíte věnovat.

>> Které pokojovky přežijí skoro všechno? <<

A aby vám nic neuniklo, sledujte nás na sociálních sítích – jsme na Facebooku, Instagramu i na YouTube.