Co s tím, když myčka pořádně nesuší | Blog Mall.cz

Co s tím, když myčka pořádně nesuší

Píp, píp, píp. Myčka hlásí konec mytí, takže berete do ruky utěrku a pustíte se do uklízení nádobí. Na příborech je jen pár kapek, na spodku hrníčku malá loužička ale miska, kterou jste zapomněli otočit, je plná špinavé vody a v myčce ji rovnou můžete nechat. Dá se tomu předejít?

Ne úplně. Částečně je to ale ve vašem vlastním zájmu. Kdyby totiž měla myčka vysušit všechno nádobí do poslední kapky, spotřebovala by tolik energie, že by se vám při pohledu do vyúčtování protočily panenky. Zejména u starších myček s energetickou třídou B a horší se chvíle s utěrkou rozhodně vyplatí víc.

Svou roli hraje také materiál, ze kterého je nádobí vyrobené. Jistě jste si všimli, že mokřejší je vždy plastové a není to náhoda.

Plast vede teplo hůř než keramika, sklo nebo kov, proto ihned po skončení sušení chladne a dál je odkázán pouze na sušení vzduchem nebo utěrkou. Oproti tomu třeba keramické talíře déle akumulují teplo a samy se tak dosušují zevnitř.

Na plastech se teplá voda drží nejdéle, což může být u kojeneckých lahví i zdraví nebezpečné. Chytré myčky mají proto program Extra Hygiena pro dodatečný oplach studenou vodou. • 

5 tipů pro sušší nádobí z myčky

S fyzikálními vlastnostmi materiálů nehneme, přesto můžeme v případě sušení leccos ovlivnit:

  1. Nádobí do myčky skládejte tak, aby bylo směrem nahoru co nejméně prohlubní. Také myčku nepřetěžujte. Když je na sobě nádobí příliš namačkané, voda nemůže pořádně proudit.
  2. Podívejte se do návodu a vyzkoušejte mytí na jiný program - některé mají intenzivnější sušení, záleží ale na modelu vaší myčky.
  3. Pravidelně doplňujte leštidlo a sůl. Byť to zní zvláštně, leštidlo je z velké části zodpovědné za to, jak je nádobí z myčky suché.
  4. Po skončení mytí myčku ihned otevřete, ať se vlhká pára vymění s čerstvým vzduchem.
  5. Do utírání zbytků vody se pusťte, až když je nádobí studené. Utírat horké hrnky nemá smysl, většinou ještě samy doschnou.

Předposlední bod je nejdůležitější, ale může být problematický. Pokud chcete dvířka myčky otevřít hned po skončení mytí, výrazně to omezuje časové možnosti jejího spuštění. Pustíte-li myčku ráno před odchodem do práce nebo před spaním, nádobí zůstane s horkou párou několik hodin uvězněno v uzavřeném prostoru.

Tajemství suchého nádobí je v otevření dvířek hned po domytí. • 

A co takhle dvířka myčky, která se otevřou sama?

Žádné sci-fi, vybrané modely myček Gorenje SmartFlex disponují funkcí TotalDry. Díky ní se dvířka myčky sama tiše otevřou a nádobí může schnout. V kombinaci s energetickou třídou A+++ a tichým provozem je myčka SmartFlex ideální pro zapnutí večer, kdy je levnější proud. Vodou také neplýtvá, spotřeba je u modelů s vodní nádržkou jen 6,9 litru na mytí.

A ušetříte ještě víc - myčku s automatickým otevíráním dveří si nyní můžete vyzkoušet na 3 měsíce zdarma a k nákupu dostanete čistič Finish do myčky a 2 balení tablet Finish Quantum.

Věnujte se svému a o myčku se nestarejte - po skončení mytí se sama otevře. • 

Čistič a jedno balení tablet dostanete do 30. 6. 2017 i k nákupu myčky Gorenje SmartFlex bez funkce TotalDry. Ale věřte nám - funkce automatického otevírání dveří šetří vaše peníze, nervy, čas i utěrky. Podrobnosti o akci se dočtete zde.