Co dělat, když ručníky po vyprání smrdí | Blog Mall.cz

Co dělat, když ručníky po vyprání smrdí

Proč ručníky přicházejí o svou vůni? Protože do sebe vstřebávají veškeré zbytky z nerozpuštěných pracích prostředků. A ty se v nich usazují. Ale žádné strachy – sepsali jsme pro vás tipy, jak na ručníky, do kterých se pro samou vůni rádi zaboříte.

Babská rada, která pomáhá: ocet a soda

Ocet je hotový všelék pro vaše prádlo. Vypere, odstraní skvrny, zbaví zápachu. Do zásobníku na prací prášek nalijte sklenici klasického vinného octa. Nastavte pračce co nejvyšší teplotu vody a zapněte. A to je vše. Ocet odstraní chemické usazeniny z pracích prostředků. Po uschnutí budou vaše ručníky jako nové – savé a voňavé. Opravdu. Jak budou ručníky schnout, po octu ani nezavětříte.

Pokud nemáte ocet pro ruce nebo se ho bojíte, stejně skvělou službu vám odvede jedlá soda. Rozdíl je pouze v tom, že místo sklenice octu použijete ½ sklenice s jedlou sodou.

Náš tip: ocet mají ráda i miminka. Pokud si tedy chcete být jisti, že máte prádlo vydezinfikované šetrnou přírodní cestou, použijte klasický bílý ocet. • 

Ručníky s ručníky a na 60 stupňů

Vždy si vyčleňte jednu várku, ve které vyperete jen ručníky, případně utěrky. Většina oblečení, které běžně nosíme, si při praní vystačí se 40 stupni. Ručníkům svědčí naopak vyšší teploty. Je to zejména z toho důvodu, že při nich zanikají bakterie, které se utíráním mohou v ručníku usazovat.

Přečtěte si další tipy, jak prát jako profíci >>

Rozlučte se s aviváží

Alespoň při praní ručníků a osušek. Pokud na ně vezmete aviváž, dojde k opačnému výsledku, než jste zamýšleli. Aviváž snižuje savost. Kromě toho, že se vlákna připlácnou k sobě a pak mají tendenci zapáchat, tak vás ručník pořádně neosuší. V redakci tomu říkáme syndrom navlhlého ručníku.

>> Jaké ručníky jsou nejprodávanější na MALL.CZ? <<

Do hry vstupuje citrón

Mnoho lidí si pomyslí, že praní s citrónem musí vypadat, jako když pejsek s kočičkou vařili dort, ale opak je pravdou. Citrón prádlo provoní a navíc vybělí, takže se nejvíc hodí na bílé ručníky. Obecně platí, že s citrónem se to při praní nemá přehánět – na celou jednu pračku stačí 100 mililitrů citrónové šťávy. Důležité je říci, že pokud máte doma alergické děti, poraďte se s lékařem, zda je citrón správná volba pro vaši domácnost.

>> Vyberte si nové bílé ručníky nebo osušky <<

Sušička 2 v 1: usuší a provoní

Po vyprání voňavé, po usušení smradlavé. Čím to může být? Sušením. Při sušení se vyvarujte sušení na radiátoru nebo přímém slunečním zařízení. Způsoby, jak uchovat vůni čerstvě vypraných ručníků jsou dva:

  1. buď sušte ručník rozprostřený na sušáku,
  2. nebo jej dejte do sušičky.

Sušička je váš parťák na praní. Poradí si úplně se všemi materiály, takže kromě osušek zvládne veškeré prádlo, které doma máte. Prostě vše od vlny, bavlny přes syntetiku po satén. Jestli něco ušetří hlavně maminkám několik měsíců volného času, tak je to sušička.

Ručníky ze sušičky voní a jsou krásně načechrané. Po sprše či vaně se utřete jako do obláčku. • 

Máte svůj recept, jak vyzrát na zapáchající ručníky a osušky?