Odmrazte lednici v 6 krocích. Ušetříte energii i peníze | Blog Mall.cz

Čistka potravin i úspora energie: odmrazování lednice má své výhody

Odmrazování lednice či mrazáku patří společně s čištěním trouby k nejméně oblíbeným domácím pracem. S naším návodem to ale zvládnete do dvou hodin a ještě ušetříte. K odmrazování lednice totiž přidáte i správné přeorganizování obsahu ledničky.

Proč ledničku odmrazovat

Vrstva ledu, která se nejčastěji tvoří na zadní stěně lednice, zvyšuje spotřebu energie. Pravidelné odmrazování vás nemine, hlavně když máte doma starší kousek. V takových lednicích už příliš dobře neslouží těsnění ve dveřích, takže dovnitř proniká teplejší vzduch, v chladničce se sráží a na stěnách tvoří stále silnější námrazu.

Kromě nepříjemné vyšší spotřeby má námraza i další nevýhodu – přilepí k sobě vše, co se jí dotkne. Nejraději „polyká” igelitové pytlíky.

Výrobci lednic doporučují odmrazování dvakrát ročně, případně i častěji, pokud tloušťka namrzlé vrstvy překročí 0,5 centimetru. Pro pravidelné zbavování ledu si hospodyňky nejčastěji volí chladné měsíce, kdy potraviny jednoduše uloží na balkon nebo na zahradu.

Náš tip: Neoblíbené odmrazování je skvělou příležitostí ke kontrole obsahu lednice. Až když její obsah vyskládáte přehledně před sebe, zjistíte, že máte například čtyři napůl snědené marmelády. Zbytečně zabírají místo a hrozí, že se brzy zkazí. Po úspěšném odmrazení se proto zaměřte na likvidaci ohrožených potravin. Načaté marmelády se například skvěle hodí na domácí palačinky, tak se jimi po nepříjemné práci odměňte.

Až při odmrazování si naplno uvědomíte, co vše v lednici máte. Sníte proto potraviny, které by se jinak zkazily, a při další nákupu vezmete jen to potřebné. • 

Odmrazte lednici v 6 jednoduchých krocích

Když nepodceníte přípravu, zbavíte ledničku vrstvy ledu za dvě hodiny.

1. Přichystejte si chladné místo na potraviny

Pokud je venkovní teplota nižší než 8 stupňů, máte ideální podmínky. Potraviny vyskládejte do tašek nebo bedýnek a dejte je na balkon nebo na zahradu. Bez ohledu na sezonu je raději překryjte dekou a ujistěte se, že se k nim nedostanou nenechaví domácí mazlíčci nebo jiná zvířata.

V teplých měsících začněte s přípravou o den dříve. Napusťte vodu do plastových krabiček s víčkem, dobře zadělejte a dejte je do mrazáku. Nachystejte si termotašky, vložte do každé misku s ledem a přidejte potraviny z lednice. Pokud zapomenete, dobře poslouží i balíčky s mraženou zeleninou.

>> Termotašky seženete na MALL.CZ. <<

2. Vypojte lednici ze zásuvky a očistěte ji

Chladničce nestačí snížit výkon, vždy ji kvůli bezpečnosti odpojte ze sítě. Až bude prázdná, oprašte a otřete ji i ze zadní strany. Skvěle vám k tomu poslouží například ruční vysavač.

3. Vyndejte a vyčistěte poličky a přihrádky

Police i pořadače vyndejte a očistěte. Nezapomeňte na dezinfekci, protože v lednici se drží velké množství plísní a zdraví škodlivých zárodků. Pokud nechcete sahat po chemii, poslouží i k přírodě šetrné způsoby čištění, například:

  • octová voda,
  • soda, citron a voda
  • nebo slaný roztok.

4. Zbavte se ledu

Na dno lednice položte utěrku či ručník a na něj postavte hrnec nebo mísu s teplou vodou. Nechte otevřená dvířka a chvíli počkejte, než led povolí. Nikdy neodlupujte kusy námrazy nožem nebo jiným ostrým předmětem. Nejlepší je počkat, až led sám odpadne, případně použijte dřevěnou nebo plastovou kuchyňskou špachtli.

Námraza v lednici zabírá místo a zvyšuje spotřebu energie. • 

Náš tip: Nenechte se zlákat vidinou urychlení práce a stěny lednice horkou vodou nepolévejte. Teplotní šok by povrchu neudělal dobře a lak vnitřku lednice by vám mohl popraskat.

Dalším povoleným urychlovačem je fénování ledu. Nepřibližujte se s přístrojem příliš blízko a vždy postupujte odshora dolů.

Dobu čekání zkrátí i sůl. Vlažným solným roztokem potřete kusy ledu a chvíli počkejte.

5. Pohlídejte si okolí lednice

Dávejte pozor, zda odmražená voda nezatéká pod lednici. Voda totiž nepříjemně zapáchá a museli byste pod chladničkou brzy vytřít. Pro jistotu tedy spodní hrany lednice obložte smotaným starým ručníkem nebo jiným savým hadrem.

6. Vydezinfikujte zbytek lednice a vraťte jídlo zpět

Stejně jako poličky vyčistěte i vnitřek lednice. Počkejte, až vše vyschne a vraťte přihrádky na svá místa. Zapojte chladničku, zvyšte výkon na maximum a přibližně po půl hodině jej snižte na obvyklou teplotu a vyskládejte přebrané potraviny zpět.

>> Pozor na tyto chyby! Víte, co do lednice nepatří? <<

Náš tip: Když odmrazíte lednici, vrhněte se i na mrazák. I na něj jsme pro vás připravili návod.

No frost = už žádné odmrazování

Pokud vás ani návod a výhoda pravidelné revize jídla nepřesvědčily, že odmrazování lednice není tak nepříjemná činnost, pořiďte si lednici s funkcí No frost. Ta zabraňuje vytváření ledu na povrchu lednice nebo mrazáku.

>> Chladničky s No frost funkcí pořídíte na MALL.CZ. <<

A aby vám nic neuniklo, sledujte nás na sociálních sítích – jsme na Facebooku, Instagramu i na YouTube.