Jak se starat o vánoční hvězdu, aby zazářila na Vánoce | Blog Mall.cz

Čas na vánoční hvězdu: jak se postarat, aby na Štědrý den zářila

Vánoční hvězda je opravdová celebrita Vánoc. A jako správná celebrita má své manýry, proto jí musíte naslouchat. Sepsali jsme pro vás rady, podle kterých vánoční hvězdu koupíte, postaráte se o ni a ještě ji zachráníte i pro další Štědré dny.

Málokdo ví, že vánoční hvězda není tak úplně květinou, jako spíš malým keřem nebo stromkem. V přírodě vyrůstá dokonce až do výšky 4 metrů. Patří mezi pryšce, říká se jí také pryšec nádherný nebo poinsettie.

Ani červený květ, který ji zdobí, není tak úplně květem. Jedná se o takzvané listeny, přeměněné listy, které obklopují nenápadné žlutavé kvítky uprostřed.

Výrazné listy slouží k tomu, aby přivábily hmyz, který opyluje malé žluté květy uprostřed vánoční hvězdy.Výrazné listy slouží k tomu, aby přivábily hmyz, který opyluje malé žluté květy uprostřed vánoční hvězdy.

Jak v obchodě vyberete zdravou rostlinu

Vánoční květina pochází z teplých krajů, proto jí naše zimní prostředí moc nesvědčí a po nesprávném skladování jí rychle opadají listy. Při jejím nákupu se dívejte na pár věcí:

 • Rostlina by neměla být u prodejce v chladu. Vyhněte se rostlinám, které stojí v průvanu, u dveří nebo venku na tržnici.
 • Kupujte jenom takovou vánoční hvězdu, která není napadená škůdcem, její listy jsou sametové a nepoškozené.
 • Prohlédněte si drobné žlutozelené květy mezi červenými listy. Nekupujte takové, které jsou rozkvetlé nebo odkvétající. Pokud teprve rozkvétají, hvězda se vám doma bude červenat ještě dva až tři měsíce.
 • Podívejte se i na zeminu, neměla by být přesušená ani přelitá.

O rostlinku se většinou pečlivěji starají květináři než zaměstnanci supermarketu. Pro zdravou hvězdu, která na Vánoce zazáří, proto vyrazte do svého oblíbeného květinářství.

Náš tip: Vánoční hvězdě nedělá dobře ani krátký mrazivý přechod od obchodu k autu, v teple ji ale udrží květinářský papír. Při placení si proto nechejte rostlinu zabalit a odneste ji v tašce co nejrychleji domů.

Při nákupu rostlinky dbejte na několik pravidel. Vánoční hvězda se tak Vánoc dočká ve zdraví.Při nákupu rostlinky dbejte na několik pravidel. Vánoční hvězda se tak Vánoc dočká ve zdraví.

>> Vystavte svou hvězdu v pěkném květináči, který seženete na MALL.CZ. <<

Jak se doma o hvězdu nejlépe postaráte

Podařilo se vám koupit krásnou červenou hvězdu a přinesli jste ji v pořádku domů? Teď už zbývá jen dodržet pár tipů pro pěstování, aby do Vánoc neopadala:

 • Poinsettii umístěte na světlé místo, kam ale slunce přímo nesvítí.
 • Vyhovuje jí teplota kolem 22 °C. Umístěte ji proto tam, kde není průvan, chlad ani velké teplo. Líbit se jí bude dál od oken a topení.
 • Půdu udržujte pořád mírně vlhkou, zalévejte ji odstátou vodou při pokojové teplotě. Pozor také na přelití, v misce by nikdy neměla zůstávat přebytečná voda.
 • Přihnojujte ji hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny nebo pro citrusy.
 • Hvězda nemá ráda zbytečné otáčení. Proto si na květináči udělejte malou značku, abyste i po úklidu poznali, kterou stranou stála k oknu.

Náš tip: V domovech se sušším vzduchem hvězdu pravidelně roste rozprašovačem.

Vánoční hvězdy existují i v barvách jako růžová, bílá, oranžová, zelená a další. Ovšem ta červená patří k Vánocům nejvíc.Vánoční hvězdy existují i v barvách jako růžová, bílá, oranžová, zelená a další. Ovšem ta červená patří k Vánocům nejvíc.

>> Vyzdobte na svátky domov: jaké jsou designové trendy Vánoc 2019? <<

Co s hvězdou po Vánocích

I když poinsettie po pár týdnech opadá, nevyhazujte ji. Je to totiž trvalka, která s vámi oslaví ještě několikery Vánoce. Musíte se o ni ale správně postarat:

 • po odkvetení ji seřízněte asi o 10 centimetrů,
 • šťávu, která z řízku vyteče, zastavte plamínkem zápalky a důkladně si umyjte ruce, šťáva je totiž jedovatá a může i popálit,
 • pak rostlinu umístěte na chladnější místo (kolem 16 °C) a omezte zalévání, aby nebyla přelitá,
 • po jarním oteplení ji přesaďte a vyneste ven
 • a dovnitř ji schovejte znovu až na podzim.

Rostlinka se během roku obnoví, bude vyšší a silnější než ty z obchodu. Její listy ale zůstanou zelené. Aby zčervenaly, musíte rostlině dopřát půl dne naprosté tmy a k tomu pár hodin pěkného nepřímého světla.

Protože jí v noci vadí i pouliční světlo, začněte od září poinsettii na 14 hodin denně schovávat. Nejlépe to uděláte tak, že si z novin vytvoříte papírový kornout, kterým ji budete každý večer přikrývat. Čtyři týdny před Vánoci tuto dobu prodlužte na 16 hodin: schovejte ji hned, jak přijdete z práce, a odhalte ji zase ráno před odchodem do práce.

Kromě toho se o svou hvězdu starejte stejně jako vloni před Vánocemi: vyvarujte ji chladu, přímého světla a přelití.

Když se o hvězdu dobře postaráte, poslouží vám ještě několik sezón.Když se o hvězdu dobře postaráte, poslouží vám ještě několik sezón.

>> Ještě nevíte, co komu pod stromeček? inspirujte se našimi tipy. <<

Co na Vánoce nesmí chybět ve vašem domově? Napište nám to do komentářů.

A aby vám nic neuniklo, sledujte nás na sociálních sítích – jsme na Facebooku, Instagramu i na YouTube.