8 způsobů, jak využít lógr | Blog Mall.cz

8 způsobů, jak využít lógr

Dobám, kdy „turka“ pil každý milovník kávy už pomalu odzvonilo, přesto v koši každé domácnosti či firmy denně skončí desítky gramů lógru neboli kávové sedliny. Místo do koše lógr vyklepněte do krabičky a na 8 způsobů ho využijte doma nebo na zahradě. 

Kdo miluje kávu, má doma kávovar k přípravě espressa, konvici na filtrovanou kávu, nebo si mele kávová zrnka a zalévá je vodou na „turka“, či je vaří v turecké džezvě.

Svoje fanynky si káva získala i ve formě přírodní kosmetiky, kterou si jednoduše připravíte doma. Možná jste ale nevěděli, že u pleťové masky zužitkování lógru nekončí – využijete ho doma, na chalupě, na zahradě a také pro své domácí mazlíčky

1. Lógr polapí pachy

Zrníčka kávy nejen božsky voní, ale pachy také pohlcují. Poté, co si vychutnáte šálek kávy, nechte lógr trochu proschnout a v mističce jej postavte do lednice. Sedlina skvěle polapí pachy z uloženého jídla.

Miska sedliny postavená vedle dřezu představuje skvělý způsob, jak zbavit ruce zápachu po krájení česneku a cibule. Stačí si dlaně umýt trochou lógru. Nejenže se zbavíte zápachu, ale také budete mít ruce krásně hebké – káva působí i jako peeling.

Vůně z kávové sedliny pohltí zápach v lednici a také pročistí nos při výběru parfému.Vůně z kávové sedliny pohltí zápach v lednici a také pročistí nos při výběru parfému.

2. Vyčistěte zašlé hrnce

Mastné a připálené hrnce by jeden nejraději vyhodil. Pokud jde ale o praktickou pánev, bez které si neumíte představit vaření, pusťte se do čistění. A na pomoc si pozvěte kávový lógr. 

Několik lžic sedliny rozložte na dno nádobí a nechce pár minut působit. Jakmile se pustíte do drhnutí, uvidíte, jak snadno bude mastnota mizet. Ověřeno hospodyňkami!

3. Lógr jako pomocník při tvoření a renovaci nábytku

Káva skvěle barví a snadno pomocí ní zamaskujete škrábance na tmavě nalakovaném nábytku. Zrníčka sedliny naneste vatovou tyčinkou do spár, nechte zaschnout a přeleštěte. Po škrábancích nebude ani vidu.

Kávový lógr oživí tmavý nábytek a obarví látku i velikonoční vajíčka.Kávový lógr oživí tmavý nábytek a obarví látku i velikonoční vajíčka.

Lógr využijte také k vašim „udělej-si-sám“ (diy) projektům

  • Nanesete-li vrstvu sedliny na starý nábytek, získá krásnou patinu.
  • Smíchejte sedlinu s vodou a ponořte do směsi látku – obarvíte ji na jemně béžový odstín. Stejně postupujte i s velikonočními vajíčky.
  • Pokud milujete vůni kávy, vyrobte si z lógru domácí svíčky nebo mýdlo.

4. Jednoduchý úklid krbu nebo kamen

Máte-li doma krb anebo na chalupě topíte v kamnech, jistě víte, jakou práci dá vynesení popela. Než se pustíte do vyklízení, vysypte do kamen nebo krbu lógr. Vlhká zrníčka kávy na sebe naváží prach, zamezí jeho zvíření a úklid zvládnete snáz.

5. Vyrobte si přírodní repelent 

Ačkoliv milovníky kávy nic nenadchne tolik jako vůně čerstvě připraveného šálku, hmyz vůni kávy nesnáší. Využijte toho a vyrobte si přírodní odpuzovač vos, komárů a much.

Za pomocí kávové sedliny vyrobíte přírodní odpuzovače hmyzu.Za pomocí kávové sedliny vyrobíte přírodní odpuzovače hmyzu.

6. Chraňte mazlíčky před blechami

Zpestřete koupání pejska přírodní vychytávkou proti blechám. Do psího šampónu zamíchejte lógr a pořádně pejska vydrbejte. Vůni kávy skoro neucítíte, zato blechy si budou zacpávat pomyslné nosy a držet se dál.

7. Využijte lógr na zahrádce

Co se zahradničení týče, je lógr skrytý poklad. Ničí škůdce, barví květy a dokonce z něj vyrostou houby.

Zničte zahradní škůdce

Kávová sedlina zaženete slimáky a mravence ze záhonků se zeleninou. Sedlinu rozsypejte na záhony – rostlinám káva nevadí, naopak zažene nezvané hosty. Stejnou fintu použijte i na květináče s bylinkami – lógrem totiž odeženete mšice. Přírodní cestou zatočíte i s dalšími zahradními škůdci, přečtěte si jak.

Rozsypejte lógr na zahradu – odeženete tak slimáky a další škůdce.Rozsypejte lógr na zahradu – odeženete tak slimáky a další škůdce.

Zdravý kompost je kávový kompost

Nemáte-li pro lógr zrovna využití, vyhazujte ho na kompost. Zbytky sedliny jsou bohaté na dusík, provzdušní kompost a nalákají červíky, kteří zdravému kompostu prospějí.

Dejte hortenziím barvu

Pokud vaši zahrádku zdobí bohaté květy hortenzií, možná se divíte, proč jsou někdy modré a někdy se zbarvují do růžova. Vše závisí na pH půdy. Přidáním kávové sedliny do půdy pod kytkami snížíte pH půdy a květy se zbarví do jasně modré barvy.

Houbová úroda za použití kávy

V kávové sedlině se daří hlívě ústřičné. K jejímu vypěstování nasbírejte plný kbelík sedliny, zamíchejte do ní semínka hlívy a zalévejte tak, aby sedlina nikdy úplně nevyschla. Už za pár dní uvidíte, jak se hlavičky hub klubou ven.

8. Zima si na vás nepřijde

Sbírejte kávový lógr, nechte ho vyschnout a uschovejte ho na zimu. Jakmile se objeví mráz, použijte sedlinu k solení chodníku. Pomletá zrníčka kávy fungují stejně jako sůl a neničí chodník.

Máte svůj trik, jak kávovou sedlinu využít? Dejte nám vědět na Facebooku

Máte rádi kávu?

A věděli jste, že na MALL.cz najdete kávový klub? :)  Staňte se členem a vychutnejte si:

- 10% slevu na první nákup

- kávovary za speciální klubové ceny pouze pro členy

- každý měsíc novou kávovou nabídku

Získat slevu je snazší, než osladit kávu. Stačí se jednoduše zaregistrovat.