8 největších chyb, které možná děláte při vysávání i vy | Blog Mall.cz

8 největších chyb, které možná děláte při vysávání i vy

Chcete mít vysávání z krku co nejdřív, takže jen rychle přejedete koberec v obýváku a s vysavačem šup zpátky do kouta? Chyba! Aby bylo vysávání k něčemu, musíte při něm dodržovat určitá pravidla. Čtěte, jakých chyb se při luxování nejčastěji dopouštíte možná i vy.

1. Neměníte sáčky

Pokud po každém úklidu vysavač odložíte zpátky do komory a neřešíte jeho údržbu ani výměnu sáčků, dokonale vyluxováno nebudete mít nikdy. Plné sáčky totiž zabraňují volnému proudění vzduchu ve vysavači a snižují sací výkon.

Měňte proto sáčky už ve chvíli, kdy jsou naplněné asi do poloviny. Luxování pak bude účinnější a vy se při něm tolik nenadřete.

Náš tip: Chcete-li poznat správnou chvíli, kdy sáček vyměnit, zapojte všechny smysly – když při vysávání ucítíte nepříjemný prachový zápach, sáček vyhoďte a dejte nový.

2. Vysáváte jedním směrem

Od sebe, k sobě a tak pořád dokola. Jestli vysáváte koberec jen jedním směrem, všechny nečistoty a prach z něj nedostanete. Některá smítka se totiž mohou schovat hluboko ve vláknech koberce.

Vysávejte vždy v obou směrech – zprava doleva i od vás a zpět. Díky kolmému pohybu se dostanete pod všechna vlákna a špínu vyčistíte.

Vysávejte vždy všemi směry, jen tak se dostanete do hloubky struktury koberce a vyluxujete i schovanou špínu.

3. Luxujete příliš rychle

Abyste měli vysávání rychle za sebou, nasadíte při úklidu zběsilé tempo? Mějte na paměti, že čím rychleji koberec luxujete, tím méně nečistot vysavač zachytí. A tím dříve budete muset koberec luxovat znovu – práci tak vůbec neušetříte.

Až se příště pustíte do úklidu, nepospíchejte. Jen opravdu pomalý pohyb umožní kartáčku na hubici dostat z vláken koberce i skryté částečky prachu a bakterie.

4. Používáte jen jeden nástavec

Pokud jste ještě neměnili nástavec na svém vysavači a luxujete pořád jen širokým nástavcem, zbystřete. Na běžné luxování koberců široký nástavec stačí, do rohů a spár se ale nedostane.

Alespoň 2× do měsíce ho proto vyměňte na úzký štěrbinový nástavec a vysajte jím všechny rohy a podlahové lišty. Jen tak se v nich nebudou hromadit nečistoty, které byste za pár měsíců těžko dostávali pryč.

5. Čekáte, až se špína ukáže

Vždyť je koberec ještě čistý, zatím není potřeba vysávat. Je vám tahle výmluva povědomá? Myslete na to, že vysávat byste měli pravidelně. Nečekejte, až se na koberci objeví chomáče chlupů nebo viditelné prachové chuchvalce.

Raději luxujte preventivně – zbavíte se i bakterií, které nejsou okem viditelné a menší vrstva prachu se vám bude uklízet líp.

V běžné domácnosti stačí vysávat 1× týdně. Pokud máte psy nebo kočky, vrhněte se na úklid častěji.

6. Nenastavujete výšku hubice

Pokud při vysávání střídáte hladkou podlahu a koberec, nezapomínejte s přechodem vždy přenastavit i výšku hubice – přizpůsobí se danému povrchu a líp ho vyčistí.

7. Nejdřív vysáváte, pak utíráte prach

Kompletní úklid domácnosti nikdy nezačínejte vysáváním. K čemu vám bude krásně vyluxovaná podlaha, když na ni při dalším úklidu napadají drobky z kuchyňské linky nebo prach při otírání vršku skříně?

Uklízejte vždycky odshora:

  • Nejprve otřete zaprášená světla a vrchní části nábytku.
  • Pak ukliďte nízké skříňky, kuchyňskou linku a stůl.
  • Na konec si nechte úklid podlahy.

8. Zapomínáte na filtr

Sáčky, hubice, nástavce… a co dál? Většina lidí zapomíná při luxování na filtr. Chcete-li mít čistý a zdravý domov, pečujte o svůj vysavač a pravidelně filtr kontrolujte.

Když bude zanesený špínou, snižuje výkonnost vysavače a navíc nedokáže zabránit návratu nečistot:

  • Před každým vysáváním zkontrolujte průchodnost filtru.
  • Čas od času ho vyčistěte.
  • Jednou za rok filtr vyměňte za nový.

>> Pořiďte si nový filtr do vysavače na MALL.cz. <<

Zvlášť pokud máte doma malé děti, myslete na pravidelné čištění filtru. Zachytává totiž prach, který se jinak vrací zpátky do místnosti a může způsobit alergické reakce.

Základem luxovacího úspěchu je i správný výběr vysavače. Hledejte podle toho, kde budete nejčastěji vysávat. A dívejte se na:

  • typ vysavače,
  • velikost
  • i sací výkon.

>> Vyberte si ten pravý vysavač na MALL.cz. <<

Máte vlastní triky, jak vyzrát na vysávání? Napište nám je do komentářů.