7 rad pro produktivní práci z domova | Blog Mall.cz

7 rad pro produktivní práci z domova

Práce z domova se už dávno netýká jen podnikatelů na volné noze, programátorů nebo překladatelů. Čím dál častěji zařazují i zaměstnavatelé „home office“ do benefitů zaměstnanců. Díky připojení k internetu velmi často nehraje roli, jestli se nacházíte v kanceláři, v kavárně, na Bali nebo na gauči v obýváku. 

Jaké má práce z domova výhody?

  • neruší vás kolegové – jistě jste se s tím už někdy setkali. Jste zabraní do práce, hlavu máte plnou tabulek a do dveří vám vtrhne kolega s důležitým dotazem „Prosím tě, kdy chceš jít na oběd?“ Vědci z University of California zjistili, že po takovémto vyrušení trvá průměrně 23 minut, než se začnete znovu plně soustředit na prováděný úkol. A to výrazně ovlivní nejenom dobu, za jakou úkol dokončíte, ale i jeho kvalitu.
  • vybíráte si prostředí pro práci – místo, kde jste neproduktivnější, většinou není mezi 20 dalšími lidmi, proto se většině administrativních pracovníků pracuje lépe doma v pracovně nebo venku na zahradě
  • pracujete tehdy, kdy jste neproduktivnější – někdo je sova, někdo zase skřivan. Každý jsme neproduktivnější v jinou denní dobu. Proto si sova pro práci doma nikdy nezvolí „začátek pracovní doby“ od 7:00, spíše v odpoledních až večerních hodinách. To práce v kanceláři většinou neumožňuje. 
  • počítají se výsledky, ne hodiny – pokud víte, že se po obědě nemůžete soustředit, dáte si dvacet a až naberete síly, pak teprve začnete pracovat

Neberte práci z domu doslova. Pracovat můžete i z kavárny nebo zahrady.Neberte práci z domu doslova. Pracovat můžete i z kavárny nebo zahrady.

Jaké má práce z domova nevýhody?

  • je velmi náročná na sebekontrolu – nikdo vám nepřešlapuje za zády a neklepe si na hodinky, takže musíte sami sebe přesvědčit, abyste už konečně otevřeli notebook a začali pracovat. Vždy se totiž najde něco, co je momentálně daleko důležitější, než práce samotná.
  • vyžaduje pravidla, aby byla efektivní – i doma se najdou rušivé elementy, proto je potřeba určit pro ostatní členy domácnosti hranice, kdy vás nemají rušit a kdy zase mohou.
  • pracujete od nevidím do nevidím – je více než důležité, oddělit osobní život od práce. Nastavte si jasně mantinely, kdy se pracuje a kdy se odpočívá.
  • stane se z vás asociál – když pak jednou za dva týdny zavítáte do kanceláře, budete úplně mimo kancelářské dění. Nevíte kdo, s kým a proč a cítíte se odstrčení.

 

Jak být při práci z domu co nejproduktivnější?

1.    Vyčleňte si místo, nebo rovnou celou místnost na práci

Mozek si daleko lépe určuje hranice, kde se pracuje a kde se odpočívá, když mu k tomu pomůžete vyčleněním pracovního místa.

2.    Stanovte si časový harmonogram

Vy sami nejlépe víte, kdy se vám dobře pracuje. Tyto termíny dodržujte denně a nevypadněte z tempa. Nejen, že se rychleji donutíte do práce, ale zároveň si i naplánujete čas pro odpočinek a nezblázníte se z práce tak rychle, jako ti, co pracují ve dne v noci.

3.    Na začátku dne si naplánujte práci

Není nic horšího, než strávit hodinku nebo dvě přemýšlením, do čeho se dnes pustíte a co se vám chce dělat a na co dneska vůbec náladu nemáte. Naplánujte si práci dopředu. Půjde vám to rychleji od ruky.

Odškrtávání úkolů v To Do listu vás bude bavit a zároveň uvidíte, jak vám práce utíká.Odškrtávání úkolů v To Do listu vás bude bavit a zároveň uvidíte, jak vám práce utíká.

5.    Po ránu neotvírejte e-mail

E-mail v nás všech vyvolává falešný pocit důležitosti. To, že vás šéf nebo zákazník o něco v e-mailu požádá, neznamená, že všeho necháte a pustíte se do plnění jiného úkolu. Čtení e-mailů tedy nechte až na dobu, kdy budete mít důležité úkoly za sebou a můžete se věnovat něčemu dalšímu. Nejlepší dobou na čtení e-mailů je čas, kdy se vrátíte z oběda. Mozek je v útlumu z knedlíků a svíčkové a proto žádný důležitější úkol stejně nezvládne.

6.    Pusťte si hudbu

Ideálně do sluchátek, které filtrují okolní zvuky. Zkuste si na sobě, u jaké hudby se vám nejlépe pracuje. U někoho to může být metal, u jiného vážná hudba. Někdo se naopak nemůže při hudbě soustředit a budou mu příjemnější relaxační tóny, šumění moře, zvuky kavárny nebo rušné ulice.

Správně zvolená hudba podporuje soustředění, filtruje zvuky z okolí a aktivuje kreativní část mozku.Správně zvolená hudba podporuje soustředění, filtruje zvuky z okolí a aktivuje kreativní část mozku.

6.    Vypněte si telefon a zavřete za sebou dveře

Jeden z největších rušivých elementů je váš telefon. Během práce si vypněte zvuky a otočte telefon displejem dolů, aby vás nerušilo ani jeho rozsvícení. Pokud pracujete v pracovně, zavřete za sebou. Pokud k dispozici pracovnu nemáte, domluvte si s rodinou znamení, že například, když máte na uších sluchátka, je zakázáno vás rušit.

7.    Dobré technické vybavení a židle

Vaši produktivitu výrazně ovlivňuje i technické vybavení. Pokud vám neustále vypadává internet, neprospěje to ani vaší produktivitě, ani vašim nervům. Stejně tak, pokud se vám „kouše“ počítač nebo jeho vnitřnosti nestíhají vaše pracovní nasazení. Promyslete, jestli už náhodou nenastal čas na koupi výkonnějšího stroje. Myslete i na vybavení pracovního místa. Bolavá záda zbytečně odvádí pozornost od práce. Místo kroucení se a modlení, ať už to skončí, si kupte kvalitní židli.

Co funguje na vás? Máte nějaké jiné osvědčené fígle, které vám pomáhají se doma na práci soustředit opravdu naplno? Podělte se s námi v komentářích na Facebooku.

Témata:
  práce na PC, domov
 
  • +420 296 245 025