5 tipů, jak se po svátcích šikovně zbavit vánočního stromečku | Blog Mall.cz

5 tipů, jak se po svátcích šikovně zbavit vánočního stromečku

Vánoce jsou za námi a na řadu přichází ta méně oblíbená část svátků – schovávání ozdob a odstrojení stromečku. Ti, kteří mají jehličnan umělý, ho jednoduše složí do krabice. S živým je to ale horší. Víte, jak se jednoduše a prakticky zbavit vánočního stromečku?

Podlaha pokrytá jehličkami a Tři králové. Dvě znamení, která nám dávají jasně najevo, že je nejvyšší čas vyhodit vánoční stromek. Ale kam? Spousty jehličnanů končí po svátcích pohozené u silnice nebo nacpané v kontejnerech, kam nepatří. Zbavte se symbolu Vánoc šikovněji.

1. Nechte ho u popelnic

Nejjednodušší je nechat vánoční stromek vedle popelnic. Neházejte ho přímo do kontejnerů – zbytečně by v nich zabíral místo a nic jiného by se tam už nevešlo. Bohatě stačí, když strom o popelnice opřete.

>> Zjistěte, jak správně třídit odpad. <<

Nemusíte ho lámat ani nijak složitě rozřezávat. Většina měst zajišťuje od konce prosince do února svoz stromků, takže se o ně postará tak, jak jsou. Termíny odvozu většinou najdete na webových stránkách vašeho města nebo obecního úřadu.

Praskla vám při vynášení stromečku baňka nebo se zničil starý řetěz? I tak je ze stromečku sundejte. Od popelnic totiž míří rovnou do spalovny nebo na kompost, kde by střípky z ozdob nadělaly pěknou neplechu.

Vysloužilý stromeček odložte k popelnicím. Nedávejte ho ale ke kontejnerům na tříděný odpad – ty se vyváží zvlášť a s odvozem stromků se u nich nepočítá. • 

2. Zužitkujte ho na zahradě

Máte-li vlastní zahradu, není co řešit. I suchý a opadaný stromek je pro zahrádkáře hotový poklad. Osekejte větve a použijte je třeba jako ochranu choulostivějších rostlin.

Na silnější větve vytáhněte z kůlny zahradní drtič nebo štěpkovač a vyrobte si vlastní kompost – jedním vrzem se tak zbavíte nepotřebného stromku a zároveň z něj vykouzlíte vlastní hnojivo.

>> Osekejte větve novou sekerou z MALL.CZ. <<

3. Zatopte si s ním

Hravě na vánoční stromek vyzrají i ti, kteří bydlí v domku s krbem. Neudělali jste si dostatečnou zásobu dřeva na zimu? Využijte opadaného stromku, který už svůj účel splnil. Šup s ním do kamen. Můžete z toho dokonce udělat novou tradici – slavnostní pálení stromku jako loučení s Vánoci.

Myslete ale vždycky na pořádné odstrojení. Zapomenutá plastová ozdoba nebo skleněný andělíček by krbu moc dobře neudělali.

A pokud bydlíte v paneláku, zkuste se aspoň poptat sousedů– někdo ve vašem okolí má třeba chalupu nebo zahradu, kde by mohl stromek zužitkovat.

Máte-li krb, využijte suché větve z vánočního stromku na zátop. • 

4. Odvezte ho do kompostárny

Na ulicích končí po svátcích spousty stromků. Svůj úkol už splnily, a tak jejich majitele nezajímá, kam přesně putují. Pokud ale chcete na osud toho svého sami dohlédnout, vyberte si v okolí svého bydliště kompostárnu a dovezte stromeček tam.

Některá zařízení vám dokonce vymění vánoční stromek třeba za deset kilo kompostu. Pokud nemáte zahradu a hnojení nevyužijete, odvezte strom na nejbližší sběrný dvůr – i tam se o něj postarají.

Je vám líto stromek vyhazovat? Abyste si ho doma mohli nechat déle než jen do Tří králů, musíte se o něj správně starat.

Dejte pozor, aby stromek nestál u topení nebo v tmavém koutě. • 

5. Zasaďte ho

Koupili jste si letos stromeček v květináči? Darujte mu další život. Pokud chcete strom vysadit, nenechávejte ho moc dlouho ve vytopeném bytě. Až přejdou mrazíky, vystrčte ho na balkón nebo na zahradu.

Přivykne si tak na venkovní podmínky a na jaře ho můžete zasadit. Buď přímo do země, nebo ho nechte v květináči a využijte zase příští rok. Stromeček nikdy nepřesazujte do lesa nebo volné přírody, ale jen k sobě na zahradu.

>> S přesazováním vám pomůže zahradní nářadí z MALL.CZ. <<

Nenoste dříví do lesa

V dobré víře chtějí někteří lidé vrátit vysloužilý stromeček do přírody a nosí ho zpět do lesa. To je ale chyba. Může se totiž stát, že při odstrojování přehlédnete zapomenutý háček nebo ozdůbku, kterou pak lesní zvířata sní.

Nenabízejte proto opadané stromky ani zoologickým zahradám. Pokud byl jednou stromek nazdobený, je potenciálně nebezpečný a zahrada ho odmítne. Jako krmivo pro zvířata používá výhradně vánoční stromky, které zbyly prodejcům v obchodech.

Použité vánoční stromečky nepatří do lesa. Omylem zapomenutá ozdoba by mohla ublížit zvířatům, kteří si budou na větvičkách pochutnávat. • 

>> Zavzpomínejte na Vánoce a připravte si dobroty z trhů. <<

Jak se letos zbavíte vánočního stromečku vy? Podělte se s námi na Facebooku.

A aby vám nic neuniklo, sledujte nás na sociálních sítích – jsme na Facebooku, Instagramu i na YouTube.