4 tipy, jak zbavit pračku zápachu | Blog Mall.cz

4 tipy, jak zbavíte pračku zápachu

Pokud vám začala páchnout pračka, není to důvod k jejímu vyhození. Možná je ale načase, abyste změnili styl praní nebo ji pořádně vyčistili. Vyzkoušejte naše 4 tipy, jak se zbavit zápachu.

1. Perte na vyšší teplotu

Většinu prádla dobře vyperete na nižší teploty. Černé třeba jen na 40 stupňů, barevné na 50 a bílé s ložním prádlem na 60 stupňů. Díky pracím práškům a kvalitním pračkám to bohatě postačí a prádlo je krásně čisté. Ne vždycky to ale svědčí i pračce. 

V bubnu a trubkách se totiž snadno usazují zbytky pracích prostředků, které v kombinaci s teplým a vlhkým prostředím vytváří ideální podmínky pro plísně a bakterie. Právě ty přitom způsobují zápach. 

Nebojte se proto občas pustit program na 90 stupňů. Místo oblíbeného trička ale dejte do pračky starou utěrku nebo pračku pusťte naprázdno. Předem si ale zjistěte z návodu, jestli se pračka nepoškodí, pokud ji pustíte prázdnou. Některé mají dokonce programy určené k čištění.

>> Vyberte si pračku s čisticím programem na MALL.CZ. <<

Bakterie a plísně se usazují v pračce a přenáší se na oblečení při dalším praní. Škodí pak hlavně malým dětem – způsobují například alergie nebo záněty. • 

>> Zjistěte, jak vás bakterií při praní zbaví Savo. <<

2. Pračku pořádně vyčistěte

Pračka potřebuje jednou za čas kompletně vyčistit od nahromaděné špíny z oblečení i nánosů pracích gelů, prášků či aviváží. Při čištění se zaměřte hlavně na nejvíce riziková místa pračky:

  • Odhrňte gumové těsnění dvířek a vyčistěte prostor pod ním.
  • Vyndejte zásobníky na prášek a aviváž a zbavte je usazenin.
  • Odstraňte případný zbytek vody i nečistoty v bubnu.
  • Vyčistěte filtr, který zachytává třeba zvířecí chlupy nebo drobnosti zapomenuté v oblečení.

Jak správně pračku „rozděláte” a dostanete se k jednotlivým součástkám, zjistíte v návodu k vašemu modelu. Většinou už se tam ale nedozvíte, čím pračku čistit. Vyzkoušejte náš čisticí roztok.

Univerzální čistič na každou pračku z domácích surovin. • 

Může se stát, že celou pračku vyčistíte a zápach nezmizí. V tom případě zavolejte opraváře. Podívá se na čerpadlo, topnou spirálu a další vnitřní části pračky, se kterými si laik obvykle neporadí.

3. Větrejte

Abyste plísním znesnadnili pobyt ve vaší pračce, větrejte ji. Dokořán otevřená pračka sice zabírá místo a nevypadá moc dobře, ale pomůže vám v boji proti nečistotám. Nezůstává v ní pak totiž horký vzduch, který zatuchne, prospívá plísním a může způsobovat zápach

Otevřenými dvířky v pračce prospějete také gumovému těsnění, které se méně opotřebuje a vydrží déle.

Náš tip: S větráním nezapomínejte ani na zásobník na prášek – po vyprání každé várky ho nechte pár hodin vysunutý, ať se vlhkost snáz odpaří a zásobník se vyvětrá.

>> Vyberte si pračku s antialergickým programem na MALL.CZ. <<

4. Starejte se o pračku pravidelně

Čekat, až pračka začne znovu páchnout nebo se kvůli usazeninám porouchá, není dobrý nápad. Věnujte jí pozornost preventivně a pravidelně.

Velkým pomocníkem při umývání pračky je ocet – nalijte ho trochu před praním do nádobky na aviváž. O pračku tak pečujete preventivně při každém praní. A žádný strach – na vůni prádla to nemá vliv. 

Náš tip: Pokud máte doma příliš tvrdou vodu, usazuje se v pračce ve velkém také vodní kámen. Předejdete tomu pomocí sody na praní. Přidejte trošku k pracímu prášku při každém pouštění pračky – soda vodu změkčí.

>> Čtěte také, jaké nejčastější závady na pračce si zvládnete vyřešit sami. <<

Nezapomínejte, že nejlépe byste měli pračku čistit každý měsíc, důkladnější čištění si pak naplánujte alespoň jednou za rok.

Všechny spotřebiče a doplňky do domácnosti teď máme na MALL.CZ v akci

A aby vám nic neuniklo, sledujte nás na sociálních sítích – jsme na Facebooku, Instagramu i na YouTube.