4 tipy, jak zbavit pračku zápachu | Blog Mall.cz

4 tipy, jak zbavit pračku zápachu

Pokud vám začala páchnout pračka, není to důvod k jejímu vyhození. Možná je ale načase změnit styl praní nebo ji pořádně vyčistit. Vyzkoušejte naše 4 tipy, jak se zbavit zápachu.

1) Perte na vyšší teplotu

Většinu prádla dobře vyperete na nižší teploty. Černé třeba jen na 40 stupňů, barevné na 50 a bílé s ložním prádlem na 60 stupňů. Díky pracím práškům a kvalitním pračkám to bohatě postačí a prádlo je krásně čisté.

Ne vždycky to ale svědčí i pračce. V bubnu a trubkách se totiž mohou snadno usazovat zbytky pracích prostředků, které v kombinaci s teplým a vlhkým prostředím představují ideální podmínky pro plísně a bakterie, které způsobují zápach.

Nebojte se proto občas pustit program na 90 stupňů. Místo oblíbeného trička ale dejte do pračky starou utěrku nebo pračku pusťte naprázdno - záleží na konkrétním modelu. Zjistěte z návodu, jestli se pračka nepoškodí, pokud ji pustíte prázdnou. Některé mají dokonce programy určené k čištění.

Bakterie a plísně v pračce škodí hlavně malým dětem. Způsobují například alergie nebo záněty.Bakterie a plísně v pračce škodí hlavně malým dětem. Způsobují například alergie nebo záněty.

2) Pračku pořádně vyčistěte

Pračka potřebuje jednou za čas kompletně vyčistit. Špína se tam totiž dostává různými způsoby. Kromě nánosu pracích gelů, prášků a aviváží hrozí i plísně a bakterie.

Při čištění se zaměřte hlavně na nejvíce riziková místa pračky.

  • Odhrňte gumové těsnění dvířek a vyčistěte prostor pod ním.
  • Vyndejte zásobníky na prášek a aviváž a zbavte je usazenin.
  • Odstraňte případný zbytek vody i nečistoty v bubnu.
  • Vyčistěte filtr, který zachytává třeba zvířecí chlupy nebo drobnosti zapomenuté v oblečení.

Jak správně rozdělat pračku, zjistíte v návodu k vašemu modelu. Většinou už se tam ale nedozvíte, čím pračku čistit. Vyzkoušejte náš čisticí roztok.

Univerzální čistič na každou pračku z domácích surovin.Univerzální čistič na každou pračku z domácích surovin.

Může se stát, že celou pračku vyčistíte a zápach nezmizí. V tom případě zavolejte opraváře. Podívá se na čerpadlo, topnou spirálu a další vnitřní části pračky, se kterými si laik obvykle neporadí.

Opravář vám poradí, jak správně udržovat i vnitřní části pračky a neničit je špatným postupem při praní.Opravář vám poradí, jak správně udržovat i vnitřní části pračky a neničit je špatným postupem při praní.

3) Větrejte

Abyste plísním znesnadnili pobyt ve vaší pračce, větrejte ji. Dokořán otevřená pračka sice zabírá místo a nevypadá moc dobře, ale pomůže vám v boji proti nečistotám.

Díky větrání v pračce nezůstane horký vzduch, který zatuchne, prospívá plísním a může způsobovat zápach. Stejně tak nechte vysunutý i zásobník na prášek a vyvětrejte ho.

Otevřenými dvířky v pračce prospějete také gumovému těsnění, které se méně opotřebuje a vydrží v pračce déle.

4) Starejte se o pračku pravidelně

Čekat, až pračka začne znovu páchnout nebo se kvůli usazeninám porouchá, není dobrý nápad. Proto jí věnujte pozornost preventivně a pravidelně.

Velkým pomocníkem při umývání pračky je ocet. Pračku čistěte podle našeho návodu alespoň jedenkrát ročně. Chybu navíc neuděláte ani tehdy, když do nádobky na aviváž nalijete před praním trochu octa. Na vůni prádla to nemá vliv a vy budete o pračku pečovat preventivně při každém praní.

Pokud máte příliš tvrdou vodu, usazuje se v pračce vodní kámen. Předejít tomu můžete za pomoci sody na praní. Přidejte trošku k pracímu prášku při každém pouštění pračky a soda vodu změkčí.

>>> Jaké jsou ty nejprodávanější pračky na MALL.cz? <<<